“Uzbudljiv podvig” Ove dve evropske zemlje biće povezane istorijskom linijom čiste energije
Holandija i Velika Britanija planiraju izgradnju najveće prekogranične elektroenergetske linije u Evropi radi isporuke čiste energije i jačanja energetske sigurnosti.
Povezujući se sa priobalnom vetroelektranom, međukonektivna veza ‘LionLink’ moći će da prenese 1,8 gigavata (GW) električne energije – dovoljno za napajanje 1,8 miliona domova.
Planovi su objavljeni pred samit lidera o energiji u Ostendu.
Prekogranična električna linija će biti najveća takve vrste. Linija će biti razvijena od strane Nacionalne mreže Velike Britanije i holandskog operatora elektroenergetskih mreža TenneT i biće operativna tokom 2030. godine.
Ova linija od 1,8 GW će prenositi dovoljno energije da napaja holandsku provinciju Zuid ili britanske gradove Birmingem i Mančester zajedno.
Ovo je četiri puta više od kapaciteta prekogranične linije između Nemačke i Danske.
- Današnji istorijski sporazum sa Holandijom povezuje naše dve zemlje kroz ovaj uzbudljiv podvig inovacije i inženjeringa – najveći te vrste na svetu – kaže britanski ministar energetike Grant Šaps.
Britanija i Holandija trenutno imaju jedan interkonektor za struju, 1GW BritNed link.
Očekuje se da će projekat doneti ulaganja u vrednosti od 20 milijardi funti (23 milijarde evra) godišnje u obalne regione Velike Britanije i stvoriti 40.000 kvalifikovanih zelenih radnih mesta u Britaniji.
Električni dalekovod će pomoći u jačanju energetske bezbednosti u Evropi
Ne samo da će projekat stvoriti nova radna mesta i podržati neto nulte ambicije dve zemlje, već ima za cilj da smanji oslanjanje na inostrani uvoz gasa.
- Ova nova veza dodatno jača energetsku bezbednost i energetsku nezavisnost u Evropi – rekao je holandski ministar energetike Rob Jeten.
Dalekovod je deo šireg projekta za razvoj obnovljive energije u regionu Severnog mora, kako je dogovoreno na samitu.
Lideri zemalja će se obavezati na brzu izgradnju vetroelektrana i razvoj energetskih “ostrva”, ili povezanih lokacija za proizvodnju zelene energije na moru, prema nacrtu deklaracije sa samita.
Zemlje, koje takođe uključuju Belgiju, Dansku, Francusku, Nemačku, Irsku, Luksemburg i Norvešku, imaju za cilj da do 2030. godine razviju kombinovani kapacitet od 120 GW vetra na moru, kaže se u nacrtu. Takođe se očekuje da će Velika Britanija potpisati istorijski sporazum sa Danskom za podsticanje trgovine jeftinijom, čistijom energijom.