Zemlje fokusirane na fosilna goriva propuštaju najveću ekonomsku šansu 21. veka

U Ujedinjenim nacijama je predstavljen novi izveštaj Tima za klimatske akcije, a generalni sekretar UN Antonio Gutereš istakao je da živimo u eri čiste energije navodeći da zemlje koje se i dalje drže fosilnih goriva, ne štite svoje privrede već je sabotiraju.
Takve zemlje, prema njegovim rečima, propuštaju najveću ekonomsku šansu 21. veka.
“Prošle godine, skoro svi novoizgrađeni kapaciteti za proizvodnju električne energije su bili iz obnovljivih izvora. Ulaganja u čistu energiju porasla su na dva biliona dolara – 800 milijardi više nego u fosilna goriva. Energija sunca i vetra je sada najjeftiniji izvor električne energije na svetu, a sektori čiste energije otvaraju radna mesta, ubrzavaju rast i pospešuju napredak iako fosilna goriva i dalje dobijaju daleko veće subvencije”, rekao je Gutereš u svom autorskom tekstu “Sada imamo šansu – Punim gasom ka eri čiste energije”.
Gutereš je naglasio da čista energija obezbeđuje energetsku nezavisnost i sigurnost.
“Tržišta fosilnih goriva su prepuštena na milost i nemilost cenovnim potresima, poremećajima snabdevanja i geopolitičkim previranjima, što smo i videli kada je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu. S druge strane, sunčeva svetlost ne može da poskupi, ne može se uvesti embargo na vetar, a skoro svaka država ima dovoljno obnovljivih izvora da bude energetski nezavisna”, rekao je Gutereš, navodi se u saopštenju.
On napominje da čista energija daje zamah razvoju, jer omogućava da se dopre do stotina miliona ljudi koji i dalje nemaju električnu energiju i to brzo, ekonomično i održivo, a posebno kroz mala solarna postrojenja nezavisna od mreže.
“Čista energija je nezaustavljiva. Ali, tranzicija još nije dovoljno brza niti dovoljno pravična. Zemlje u razvoju su u zaostatku. Fosilna goriva i dalje preovladavaju u energetskim sistemima, a emisije i dalje rastu, uprkos potrebi da se smanje da bismo izbegli najtežu klimatsku krizu”, navodi Gutereš u autorskom tekstu.
Za prevazilaženje tih problema potrebno je, prema njegovim rečima, da se vlade bezrezervno opredele za čistu energetsku budućnost, da se grade energetski sistemi u skladu sa potrebama 21. veka, kao i da se rastuća tražnja za električnom energijom obezbedi iz obnovljivih izvora energije.
Takođe, da se obezbedi pravednost u enegetskoj tranziciji, da se trgovina koristi kao alat za energetsku transformaciju, ali i da se finansije usmere ka zemljama u razvoju.
“Nova energetska era je nadohvat ruke – era u kojoj će biti dovoljno čiste i jeftine energije za svet koji nudi puno ekonomskih šansi, gde će države moći da se oslone na energetsku autonomiju, a gde će električna energija biti dostupna svima. Ovo je trenutak kada imamo šansu da punom parom pokrenemo globalni zaokret. Hajde da je iskoristimo”, poručio je Gutereš u autorskom tekstu.
Preporučeno

Nemačka podržava Srbiju u snabdevanju energijom iz čistih izvora i zaštiti životne sredine

Gutereš pozvao tehnološke kompanije da se okrenu obnovljivoj energiji

Petoro mrtvih u toplotnom talasu u Italiji: Temperature dostižu i do 45 stepeni

Srbija ima značajno mesto u energetskoj i digitalnoj budućnosti Evrope
