Zabeležen ogroman broj uginuća pčela – niko ne zna ZAŠTO!

U Sjedinjenim Američkim Državama zabeležen je veliki broj uginuća medonosnih pčela, koji se broji u milionima, a entomolozi sa Vašingtonskog državnog univerziteta navode da bi američki pčelari ove godine mogli da izgube od 60 do 70 odsto zajednica.
Istraživanje američkih inspektora pčelinjaka otkrilo da su pčelari prošle godine izgubili 55 odsto svojih zajednica, što je najveća stopa smrtnosti od kada su počeli da vode evidenciju 2011. godine, preneo je Indipendent.
“To utiče na sigurnost hrane za sve nas. Voće i povrće oprašuju pčele, a mi volimo naše voće i povrće. Volimo našu kafu koju oprašuju pčele. Često ovo uzimamo zdravo za gotovo”, istakla je entomolog dr Juliana Rangel sa Teksaškog A&M univerziteta za Independent.
Međutim, najveći problem je to što niko ne zna zašto se to događa.
Pesticidi, snabdevanje hranom i vremenske prilike mogu da igraju važnu ulogu.
Jedan od tih faktora je i loša zaliha hrane za pčele.
Promena vremenskih obrazaca može da zbuni pčele, što dovodi do toga da prerano ili prekasno napuste košnicu i traže hranu koja zapravo nije u cvetu.
Naučnici testiraju pogođene kolonije i na trovanje pesticidima, kaže Rangel, ali za dobijanje zvaničnih rezultata potrebni su meseci.
Ona je napomenula da mnogi komercijalni pčelari sa kojima je razgovarala nisu uradili ništa drugačije u poslednje vreme, što znači da pčelari i njihovo upravljanje pčelama verovatno nisu krivi za situaciju.
Naučnici neće moći da dođu do odgovora uskoro, posebno imajući u vidu ogromno smanjenje budžeta i otpuštanja koja se dešavaju u saveznoj vladi ove godine.
Rangel kaže da rasprostranjeni rezovi Donalda Trampa i Ilona Maska u saveznim agencijama “nisu mogli da đođu u gorem trenutku”, s obzirom na to da su laboratorije Ministarstva poljoprivrede često odgovorne za proučavanje masovnog uginuća pčela.
Još nema potrebe za panikom jer ako pčelari imaju posebno lošu godinu sa visokom stopom smrtnosti, obično mogu da se oporave sledeće, kaže dr Dejv Goulson, entomolog sa Univerziteta u Saseksu.
Ali ako se smrtni slučajevi, poput onih zabeleženih prošle godine, nastave više godina, mogli bismo da budemo u nevolji, navode stručnjaci.
Preporučeno

Drumski saobraćaj najveća prepreka za zelenu tranziciju

Počeli “Teslini inovacioni dani”: Rezultati projekta “Green CleanS” krajem maja

Međunarodna komisija: Poboljšanje upravljanja hidroklimatskim rizicima u slivu reke Save

Elizabet Kestinger: Zelena tranzicija šansa sa privredu
