Ugrožena vrsta zeca ima ključnu ekološku ulogu: Prirodni su raspršivači semena
Ključna karika u životnom ciklusu jedne parazitske biljke može se naći na iznenađujućem mestu – stomaku potomaka drevne loze zečeva
Japansko ostrvo Rjukju prirodno je stanište ugrožene vrste zeca “Amami”, koji neverovatno podseća na drevne azijske zečeve.
Procena je da ih je u divljini ostalo manje od 5.000, a ono što je zanimljivo za njih je da izgleda imaju iznenađujuće ekološku ulogu, kao raspršivači semena.
Naime, zečevi generalno vole da jedu lisotve biljaka i stabiljke, pa stoga nikome nije palo na pamet da to može doprinositi širenju semena, koje se često nalazi u mesnatim plodovima.
Istraživači su uspeli da snime zečeve kako 11 puta jedu voće “Balanophora”, inače takođe redak plod, ali su ipak morali da provere da li je seme preživelo put kroz zečije stomake.
Tako je tim krenuo ka suptropskim ostrvima, u potrazi za zečjim izmetom, gde su pronašli seme biljke, koje se još uvek može uzgajati.
“Belanophora” je parazitska biljka i nema hlorofil, tako da ne mogu da vrše fotosintezu kako bi samostalno pravile hranu.
Umesto toga, one crpe energiju iz biljke domaćina. To znači da mesto gde će njihovo seme završiti igra krucijalnu ulogu, a zečevi “Amami” mogu olakšati postavljanje semena blizu korena kompatibilnog domaćina.