U Kazahstanu za dve nedelje uginulo 530 ugroženih vrsta foka
Više od 530 leševa kaspijskih foka, kojima u Kazahstanu preti nestanak, pronađeno je za dve nedelje, saopštile su vlasti Kazahstana, navodeći zagađenje mora i zarazne bolesti kao mogući uzrok uginuća.
“Između 24. oktobra i 7. novembra, na obali su pronađeni leševi 534 foke”, navodi se u saopštenju Komiteta za ribarstvo ove centralnoazijske zemlje, nekoliko dana pre Međunarodne konferenciji o klimi COP29 u Azerbejdžanu, zemlji koja takođe ima izlaz na Kaspijsko more.
Kazahstanski komitet je naveo da su mogući uzroci uginuća prema naučnicima, zagađenje mora i epidemije zaraznih bolesti. Dodaje se da je tri odsto uginuća foka bilo jer su se uplele u ribarske mreže.
Kaspijska foka, jedini sisar prisutan u ovom moru, uvršten je na crvenu listu retkih vrsta kojima preti izumiranje, a žrtve su krivolova i zagađenja.
Kaspijsko more je zatvoreno more koje se takođe smatra najvećim jezerom na svetu sa svojih 371.000 kvadratnih kilometara, površinom većom od Nemačke.
To more je okruženo sa pet zemalja – Azerbejdžan, Iran, Kazahstan, Rusija i Turkmenistan.
Vlasti tih država povremeno saopštavaju o otkrivanju leševa foka na obalama.
Prema naučnicima, alarmantan pad nivoa vode zajedno sa porastom njene temperature ugrožava morsku floru i faunu.
Prema podacima Međunarodne unije za zaštitu prirode, broj ovih sisara opao je za više od 70 odsto u prošlom veku, ali je potom porastao na 270.000, prema navodima kazahstanskih vlasti.