U četvrtom kvartalu 2024. godine 16 zemalja naručilo vetroturbine kapaciteta 9,3 GW

U poslednjem kvartalu 2024. godine 16 evropskih zemalja naručilo je vetroturbine kapaciteta 9,3 GW, što je povećanje od 121% nego u prethodnom kvartalu i 77% više nego u istom periodu prethodne godine, pokazuju statistički podaci za period oktobar-decembar 2024. godine koje je predstavio WindEurope, vodeća evropska asocijacija za energiju vetra čiji je OIE Srbija član. Srbija u ovom kvartalu nije deo izveštaja WindEurope.
Najviše vetroturbina naručeno je u Nemačkoj (2,5 GW), dok je Ujedinjeno Kraljevstvo zauzelo drugo mesto sa 2,4 GW. Turska je treća sa 638 MW novih narudžbina. Značajne narudžbine offshore vetroelektrana zabeležene su u Ujedinjenom Kraljevstvu i Nemačkoj, gde su zaključene tri velike narudžbine ukupne snage 2,9 GW. Među proizvođačima vetroturbina, kompanija Vestas ostvarila je najveći udeo u narudžbinama sa 48%, dok je slede Nordex sa 39% i Siemens Energy sa 13%. Kineski Goldwind imao je minimalan udeo ispod 1%.
U četvrtom kvartalu 2024. godine Nordex je objavio porudžbine u 12 zemalja, Vestas u 11, Siemens Energy i Goldwind u po jednoj zemlji.
Na kopnu, 69% naručenih turbina imalo je snagu iznad 5 MW, dok su sve naručene offshore turbine bile snage 15 MW. Prosečna snaga naručenih onshore turbina bila je 5,6 MW, što je za 4% više nego u trećem kvartalu. Crna Gora je jedina država iz regiona koja je naručila turbine u ovom kvartalu.
Ugovori o radu i održavanju (O&M) bili su deo 83% ukupno naručenog kapaciteta u Q4 2024. Više od 2,7 GW vetroturbina obuhvatilo je dugoročne O&M ugovore od najmanje 20 godina.
WindEurope pratio je porudžbine za 124 vetroelektrane u četvrtom kvartalu 2024. godine.
Preporučeno

U Beogradu počelo košenje travnatih površina u stambenim naseljima

Do 8. aprila gradovi i opštine kandiduju projekte za rešavanje divljih deponija

Od vetroelektrana na severnoj nemačkoj obali zatraženo da instaliraju radare

MOL gradi najveće baterijsko skladište u Mađarskoj: Kapacitet od 40 megavat-sati
