“Tišina Sjedinjenih Država je neoprostiva”: Razvijene zemlje obećale 9,3 milijardi dolara u ove svrhe
Razvijene zemlje su, na nedavno održanoj konferenciji održanoj u Bonu, obećale da će izdvojiti 9,3 milijarde dolara za pomoć zemljama u razvoju u borbi protiv klimatskih promena.
Obećanja se odnose na Zeleni klimatski fond, sa sedištem u Južnoj Koreji, iz kog se finansira pomoć za zemlje u razvoju. Reč je o najvećem takvom fondu koji ima za cilj da obezbedi novac za pomoć siromašnijim zemljama u smanjenju emisija gasova, suočavanju sa uticajima klimatskih promena i podsticanju njihovog prelaska na čistu energiju, prenosi AP.
Novac, koji je obećan u Bonu biće upotrebljen za finansiranje projekata između 2024. i 2027. godine, a samo nemačka vlada obećala jeda će izdvojiti dve milijarde dolara dolara. Međutim, sa druge strane, nevladine organizacije navode da su sredstva nedovoljna za borbu protiv klimatskih promena.
“Zeleni klimatski fond, zamišljen kao spas za klimatske akcije u zemljama u razvoju, sputan je ravnodušnošću bogatih zemalja”, rekao je Hardžit Sing iz Međunarodne mreže za klimatske akcije. On je dodao da je tišina Sjedinjenih Država neoprostiva.
Lijen Šalatek iz Fondacije Hajnrih Bel u Vašingtonu navela je da razvijene zemlje još uvek ne čine ono što bi trebalo kako bi pomogle zemljama u razvoju i pogođenim zajednicama kada je reč o hitnim klimatskim akcijama.
Pitanje finansijske podrške za siromašne zemlje biće jedna od glavnih tema na predstojećoj konferenciji Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama, COP28, koja počinje u Dubaiju krajem novembra.
Predsednik COP28 Sultan el Džaber rekao je za AP da trenutni nivo pomoći nije adekvatan da odgovori izazovu sa kojim se svet suočava.
“Moramo više da pomognemo najugroženijima na koje negativno utiče eskalacija klimatskih promena”, naveo je El Džaber.