Svet od danas živi na dug: Čak osam dana ranije nego 2024. godine

Dan ekološkog duga, koji je relativno stabilan poslednjih deset godina, i dalje svake godine dolazi sve ranije.
Ove godine taj dan pada osam dana ranije nego prošle godine, što znači da će čovečanstvo do kraja godine živeti izvan svojih prirodnih mogućnosti, trošeći resurse koje planeta više ne može da nadoknadi, saopštila je u četvrtak WWF Adria.
Izuzetno zabrinjava činjenica da ove godine Dan ekološkog duga pada 24. jula, čak osam dana ranije nego 2024. godine. Prema najnovijim podacima organizacije Global Footprint Network i Univerziteta Jork, čovečanstvo je do tog datuma iscrpelo prirodne resurse za celu godinu.
Drugim rečima, od četvrtka pa sve do kraja 2025. godine, živećemo izvan granica onoga što nam priroda može ponuditi – trošićemo resurse koje planeta više ne može da obnovi, upozorava WWF Adria.
Navode da trenutno čovečanstvo troši prirodne resurse 80% brže nego što ekosistemi Zemlje mogu da se obnove, što znači da živimo kao da imamo skoro dve planete na raspolaganju.
Posledice takvog ponašanja već su vidljive kroz krčenje šuma, eroziju zemljišta, gubitak biodiverziteta i povećanje koncentracije CO₂ u atmosferi, što doprinosi sve učestalijim ekstremnim vremenskim pojavama, upozorava WWF.
Sve to ozbiljno ugrožava sposobnost planete da nam obezbedi hranu, vodu i bezbedno okruženje za život.
Stanje u regionu je još gore. Hrvatska je ove godine svoj Dan ekološkog duga dočekala već 27. aprila, što znači da troši prirodne resurse još brže nego prošle godine, kada je u ekološki dug ušla 28. maja.
Slovenija je granicu prešla 8. aprila, Crna Gora 24. aprila, Srbija 8. maja, a Bosna i Hercegovina 17. maja. Najbolje stoji Albanija, gde će Dan ekološkog duga nastupiti tek 13. septembra.
Iako je Dan ekološkog duga poslednjih deset godina bio relativno stabilan, i dalje se svake godine pomera unapred, što pokazuje da se trend prekomernog trošenja resursa ne usporava.
Merenje ekološkog duga počelo je 1970-ih godina, i od tada se višak potrošnje prirodnih resursa akumulira – zbog toga danas naš ukupni ekološki dug iznosi 22 godine. To znači da čak i ako ovaj datum ostane nepromenjen, pritisak na planetu će nastaviti da raste, jer bi Zemlji bilo potrebno 22 godine da u potpunosti obnovi sve što smo do sada uzeli.
Preporučeno

Kaseta 4 u TENT A od danas u probnom radu: Prioritet zaštita životne sredine

Više od 1.000 hektara izgorelo u šumskom požaru na Peloponezu

Čistiji vazduh, veće vrućine: Zašto su toplotni talasi sve gori

U Grčkoj dupla muka: Vreli toplotni talas i nestašica vode!
