Švedska dobija najvišu drvenu vetroturbinu na svetu!
Švedska gradi najveću vetroturbinu na svetu napravljenu od drveta.
Projekt su osmislile kompanija za drvnu tehnologiju i danski proizvođač vetroturbina, a očekuje se da će biti operativna do kraja godine.
“Modvion” je drvna kompanija koja stoji iza ovog projekta, a vetroturbina će ići 105 metara u visinu, odnosno 150 metara uključujući visinu lopatica.
U poređenju s’ tim, većina vetroturbina izgrađenih u Sjedinjenim Američkim Državama ima prosečnu visinu od oko 80 metara, prema Upravi za energetsku informisanost SAD-a.
Ovo je prva komercijalna instalacija za “Modvion”, a projekat se gradi za energetsku kompaniju Varberg Energi, u opštini Skara u Švedskoj.
Danska kompanija za vetroturbine, “Vestas”, proizvodi 2-megavatnu vetroturbinu koja će biti montirana na tornju.
“Vestas” je deoničar “Modviona” od 2021. godine, i ovo je prvi put da će se tehnologija tornja “Modviona” upariti s’ vetroturbinom iz “Vestasa”.
Ova kombinacija dolazi u vreme kad svet doživljava rekordne vrućine, što stavlja pritisak na električne mreže i povećava hitnost za korišćenje obnovljive energije i smanjenje emisija ugljenika koje utiču na klimatske promene.
Zemlje širom sveta ubrzavaju svoju tehnologiju vetroturbina i solarnih panela, a Velika Britanija nedavno je objavila da je postavila novi rekord u proizvodnji vetroturbina prošle godine.
Drveni tornjevi emituju mnogo manje ugljenika tokom proizvodnje, a materijal takođe čuva ugljenik.
Tornjevi unutar tehnologije vetroturbina obično emituju najviše ugljenika, a prelazak na drvo stvara negativnu komponentu ugljenika, čuvajući više CO2 nego što se proizvodi tokom proizvodnje, prema “Modvionu”.
-Ovo je početak nove zelene industrije. Korišćenjem nordijskih sirovina i švedske tehnologije možemo omogućiti klimatski neutralnu vetroturbinu za rastuće globalno tržište – izjavio je Oto Lundman, izvršni direktor kompanije “Modvion”.
Drveni toranj je napravljen od lameliranog furnira.
“Modvion” proizvodi drvene module u svojoj novoj fabrici u Geteborgu.
Struktura se kreira i sastavlja na gradilištu u sedam delova, četiri po četiri.
Kompanija je počela sa radovima polaganjem temelja ranije ove godine i prevozi module na mesto gde je već započelo sastavljanje delova.
Konačan rezultat je drveni toranj koji je lakši od čelika i koji se koristi u mnogim vetroturbinama, a dizajn omogućava transport na standardnim putevima bez potrebe za dozvolama.
“Modvion” ističe da je ovaj projekat takođe ekonomičniji u poređenju sa čeličnim vetroturbinama.
-Drvo omogućuje izgradnju viših tornjeva po nižoj ceni, što čini vetroturbine efikasnijima jer su vetrovi jači i stabilniji na većim visinama. To omogućuje više električne energije iz svake dozvole za izgradnju vetroturbina – rekao je Lundman.