Evropski bizoni, nekada na ivici istrebljenja, sada se hvale kao ratnici protiv klimatskih promena, sa revolucionarnim istraživanjem koje sugeriše da bi mogli da nadoknade emisije ekvivalentne 43.000 automobila godišnje.
Istraživači sa Univerziteta Jejl, u saradnji sa WWF Rumunija i Globalnim savezom za ponovno ozelenjavanje, otkrili su da 170 bizona reintrodukovanih u rumunskim planinama Țarcu igraju ključnu ulogu u hvatanju i skladištenju ugljenika.
Pašnjacima površine od 48 kvadratnih kilometara, povećavaju snagu hvatanja ugljenika 10 puta u poređenju sa ekosistemima bez njih.
Studija ističe potencijal inicijativa ponovnog ozelenjavanja u borbi protiv klimatskih promena, nudeći donosiocima politika održivo rešenje usred eskalirajućih ekoloških problema.
Od njihovog ponovnog uvođenja 2014. godine, populacija bizona u Rumuniji prosperira, što ukazuje na nadu za slične projekte širom Evrope.
Ovo revolucionarno istraživanje ne samo da ističe ekološki značaj bizona, već takođe naglašava hitnost prihvatanja strategija ponovnog ozelenjavanja u borbi protiv klimatskih promena.