Srbija kroči ka zelenoj budućnosti: Proizvodnja betona bez zagađenja
Sve veći izazov u proizvodnji električne i toplotne energije postaje briga za životnu sredinu.
Dok se mnoge zemlje već suočavaju s tim problemom, i Srbija nije izuzetak.
Naša zemlja se još uvek oslanja na velike termoelektrane koje koriste ugalj kao gorivo, a kao posledica sagorevanja ovog fosilnog goriva, nastaje ogromna količina pepela.
Ovaj toksični otpad, ukoliko se nepravilno zbrinjava, može biti izuzetno opasan po životnu sredinu i ljudsko zdravlje.
Međutim, postoji rešenje koje nam omogućava da ovaj opasni otpad iskoristimo na održiv i ekološki prihvatljiv način.
Naime, pepeo koji nastaje sagorevanjem uglja može biti ponovo upotrebljen, ali na način koji neće ugroziti našu životnu sredinu.
Profesor Svetlana Stanišić, rukovodilac master studija na jednom privatnom univerzitetu u Srbiji, objašnjava da se pepeo sakuplja sa dna peći i sastoji se pretežno od silicijum-dioksida i oksida aluminijuma i gvožđa, ali i teških metala poput arsena, olova, žive i kadmijuma.
To je upravo razlog zašto pepeo predstavlja pretnju za životnu sredinu i naše zdravlje, jer se može rastvoriti i dospevati u podzemne vode, ali i raznositi vetrom, što ga čini posebno opasnim.
Na sreću, postoje mere koje mogu smanjiti ove opasnosti.
Odlaganje pepela može se obavljati uz kvašenje, ili suvo odlaganje, pri čemu suvo odlaganje ima manji uticaj na životnu sredinu.
Takođe, moguće je koristiti pepelom za podlaganje puteva, ili u građevinskoj industriji, što predstavlja održiv način ponovne upotrebe ovog materijala.
Kako bi se sprečilo mešanje pepela sa otpadnim vodama, primenjuju se različite tehnike filtracije i postavljanje vodenih zavesa.
Redovni kontrolni pregledi, odvodnjavanje i upravljanje kišnicom dodatno doprinose bezbednom odlaganju pepela.
Jedna od mogućnosti za rešavanje ovog ekološkog problema jeste i zatvaranje starih pepelišta i remedijacija terena kako bi se smanjili potencijalni negativni uticaji na okolinu.
Pepeo od uglja može biti korišćen i kao zamena za prirodni pesak u proizvodnji betona i cementa, što bi dodatno doprinelo zaštiti životne sredine.
Ohrabrujuće je što su neka od naših termoelektrana već prepoznala važnost održivosti i ekologije.
Na primer, Termoelektrana Kostolac primenjuje efikasniji sistem za otpepeljavanje i prenosi pepeo do nove deponije “Ćirikovac”.
Takođe, planira se izgradnja solarnih elektrana na lokacijama zatvorenih pepelišta.
Svest o ekološkim izazovima sve je veća, a nauka nam pruža mogućnosti za rešavanje ovih problema.
Nekadašnji toksični otpad može postati dragocen resurs koji će doprineti stvaranju zelene budućnosti.
Kroz primenu inovativnih rešenja, Srbija može postati lider u održivoj proizvodnji energije, čime ćemo sačuvati našu planetu za buduće generacije.