Skriveni stanovnici planete: Pet vrsta koje su naučnici pronašli 2023. godine
U svetu bioloških otkrića, 2023. godina se pokazala kao izuzetno plodna za naučnike koji otkrivaju skrivene čuda, od stršljena do pingvina.
Pri čelu ovog traganja nalazi se Prirodoslovni muzej Velike Britanije, koji sa ponosom objavljuje otkriće čak 815 novih vrsta ove godine, ključnog koraka u neprestanoj borbi za očuvanje biološke raznolikosti.
Među novootkrivenim stvorenjima, Dalek stršljen se ističe kao čudnovat i neobičan.
Sa opisanih 619 novih vrsta stršljena, jedan rod, zajedno sa svojih 14 vrsta, dobio je šaljiv nadimak “Dalek” u čast 60. godišnjice Doktora Hu. Dr Džon Nojs, ključni saradnik na ovom otkriću, primetio je privlačnost ovog imena, nazivajući ga zabavom inspirisanom ikoničnom naučnofantastičnom serijom.
Zaronivši u dubine Meksičkog zaliva, pažnja je usmerena na tajanstvenu anemonu poznatu kao “sijalica“, sada zvanično poznatu kao Bellactic lux.
Ova providna morska kreatura, prepoznatljiva među ljubiteljima akvarijuma decenijama unazad, zvanično je ušla u taksonomski zapis 2023. godine.
Njena izmicalica, veličine svega 1,3 cm, skriva se u stenovitim pukotinama, spremna da uhvati svoj plen.
Za one dovoljno hrabre da se suoče sa svojim arahnofobijama, čeka ih iznenađenje u Ekvadorskoj amazonskoj prašumi – gigantski pauk rak.
Otkriven od strane Pedra Penaherrera-R. i Diega Cisneros-Heredia, ovaj južnoamerički div, nazvan Sadala rauli, ima osam očiju, osam nogu i pahuljasto narandžasto-crveno telo.
Sa skloništem na stablima, spreman je da zaskoči insekte.
U svetu gmizavaca, 2023. godina donosi DiCaprijevu zmiju koja se hrani puževima, naučno nazvanu Sibon irmelindicaprioae.
Odobrena od strane glumca i zaštitnika životne sredine Leonarda DiCaprija, ova vrsta suočava se sa opasnim statusom “Skoro ugrožena” zbog gubitka staništa u Panami i Kolumbiji, gde netaknute šume ustupaju mesto obradi zemlje.
Konačno, putovanje unazad u vreme, zahvaljujući naučnicima iz Novog Zelanda, otkriva ostatke divovskih pingvina od pre 50 miliona godina.
Kumimanu fordycei, najveći ikad otkriveni fosilni pingvin, nekada je lutao ovim područjem, nadmašujući težinu divljeg pande i pokazujući iznenađujuću gracioznost u drevnim morima.
Dok se divimo ovim novootkrivenim čudima, trka da dokumentujemo, razumemo i sačuvamo raznolikost Zemljinog života ostaje ključna tačka u neprekidnoj borbi za zaštitu dragocene biološke raznolikosti naše planete.