Revolucionarni superkristali: Povećanje efikasnosti sakupljanja solarne energije
U potrazi za efikasnijim korišćenjem solarne energije, profesor Emiliano Cortes, stručnjak za eksperimentalnu fiziku i konverziju energije na LMU, ulazi u nanokosmos.
Njegov tim na Nano-institutu LMU razvija plazmonske nanostrukture za koncentraciju solarne energije.
U prelomnom članku u časopisu Nature Catalysis, predstavljaju dvodimenzionalni superkristal koji postavlja svetski rekord u proizvodnji vodonika iz mravlje kiseline pomoću sunčeve svetlosti.
Superskristal uključuje korišćenje zlatnih čestica u nanoskali, stvarajući minijaturne magnete koji koncentrišu sunčevu svetlost na molekularnom nivou.
Ovaj jedinstveni fenomen poboljšava interakcije svetlosti i materije, proizvodeći visokoenergetske elektrone ključne za vođenje hemijskih reakcija.
Tim sarađuje s istraživačima sa Univerziteta u Hamburgu i Slobodnog univerziteta u Berlinu kako bi organizovao zlatne čestice prema principima samoorganizacije, stvarajući efikasne hotspote za apsorpciju svetlosti.
Platinske nanočestice, moćan katalizator, strategijski se smeštaju u ove hotspote, pojačavajući apsorpciju svetlosti i katalizujući konverziju mravlje kiseline u vodonik.
Ova inovacija u materijalu postavlja svetski rekord u proizvodnji vodonika, označavajući značajan korak ka zelenijoj proizvodnji vodonika.
Vodonik, ključni energetski nosač, tradicionalno se proizvodi iz fosilnih goriva.
Inovacija Cortesa i njegovog tima pruža održivu alternativu, koristeći mravu kiselinu i sunčevu svetlost.
Patentirani materijal otvara vrata potentnim fotokatalizatorima za industrijske primene, otvarajući put za napredak u održivoj proizvodnji vodonika u velikoj meri.
Istraživači ističu širu potencijalnost svog pristupa, nagoveštavajući primene u pretvaranju CO2 u korisne supstance, pružajući obećavajući put ka održivoj budućnosti.