Prva u Evropi: Grčka zabranjuje koćarenje u zaštićenim morskim područjima
Grčka će do 2030. godine zabraniti koćarenje u svim svojim morskim zaštićenim područjima (MPA), najavio je juče grčki premijer Kirijakos Micotakis.
Govoreći na konferenciji, rekao je da će ta zemlja postati prva koja će okončati štetnu ribolovnu praksu u ovim zaštićenim područjima. Biće zabranjen u tri grčka nacionalna morska parka – od kojih je jedan najveći u istočnom Sredozemnom moru – do 2026. godine, a ostali će uslediti pre kraja decenije piše Euronews.
Koćarenje na dnu uključuje vučenje teških ribarskih mreža po dnu okeana, koje mogu uništiti staništa, pa čak i ispustiti ugljenik u okean i atmosferu. Iako postoje ograničenja širom Evrope, ovo je prva potpuna zabrana u svim zaštićenim morskim područjima jedne zemlje.
Ovaj istorijski potez, prvi za Evropu, dovodi zemlju korak bliže ka osiguranju da njena zaštićena morska područja mogu isporučiti puni potencijal svojih prednosti, koje se kreću od zaštite biodiverziteta i skladištenja ugljenika do jačanja turizma i ribarske industrije.
– Dno okeana je najveće skladište ugljenika na svetu. Ostavljanje neometanog morskog dna ključno je za globalne napore da se suzbije klimatska kriza.
Zvaničnici grčke vlade su rekli da su postavljene najave za nove obaveze u iznosu od oko 10 milijardi dolara (9,4 milijarde evra) za projekte vezane za životnu sredinu.
Sama Grčka najavila je niz obećanja iz planova za praćenje i borbu protiv zagađenja mora, sprečavanje sudara između brodova i velikih morskih sisara, promovisanje održivog priobalnog turizma i još mnogo toga.
Takođe uključuje stvaranje dva nova morska parka u Egejskom i Jonskom moru. Grčka je zakonski usvojila opšti cilj zaštite 30 odsto svog okeanskog područja do 2030. godine – od čega će 10 odsto biti strogo zaštićeno.
Kao deo investicije od 780 miliona evra, premijer Micotakis je rekao da je Grčka njena MPA za 80 odsto, pokrivajući jednu trećinu teritorijalnih voda zemlje.
“Naše more nam bukvalno šalje signale pomoći”, rekao je premijer Micotakis.