Ova afrička država prelazi sa uglja na obnovljivu energiju
Novi ministar energetike Južnoafričke republike Kgosientšo Ramokgopa je obećao da će ubrzati prelazak na obnovljivu energiju sa uglja.
Prema pisanju Rojtersa to predstavlja oštru promenu politike, budući da se njegov prethodnik Gvede Mantaše protivio brzoj dekarbonizaciji i planirao da nastavi industrijsko sagorevanje uglja.
Ramokgopa, koji sada predvodi novostvoreno Ministarstvo energetike i električne energije, obraćao se novinarima dok je ta afrička nacija obeležavala više od 100 dana bez nestanka struje.
“Biću veoma agresivan po pitanju obnovljive energije. Videćete eksponencijalni udeo”, rekao je on na konferenciji za novinare u prestonici Pretoriji, dodajući da želi da signalizira investitorima “našu nameru da krenemo tim putem”.
Zahvaljujući oslanjanju na termoelektrane na ugalj koje vodi državni provajder Eskom, Južna Afrika je među 15 najvećih svetskih emitera gasova staklene bašte i ima najveći intenzitet ugljenika među Grupom 20 najvećih ekonomija, prema nadzornoj organizaciji Climate Transparency.
Predsednik Siril Ramafosa odabrao je svoj novi kabinet krajem prošlog meseca, posle višenedeljnih razgovora sa drugim strankama, a nakon što je vladajuća partija Afrički nacionalni kongres prvi put za 30 godina izgubio većinu na izborima u maju.
Prethodno je energija bila vezana za rudnike, pod Mantašeom, ali Ramafosa ju je odvojio i spojio sa Ramokgopovim ministarstvom za električnu energiju, što analitičari smatraju potezom ka dekarbonizaciji.
Južna Afrika takođe ima neke od najbogatijih potencijala obnovljive energije na svetu, uz 400.000 kvadratnih kilometara polupustinje i ogromnom obalom pogođenom jakim vetrovima.
Uprkos tome, politička neizvesnost obeshrabruje investitore, a aktivisti su se žalili na odluku vlade prošle godine da odloži razgradnju nekoliko termoelektrana na ugalj sve do 2030. godine, navodeći kao razlog energetsku bezbednost.
Ramokgopa je priznao da je prelazak Južne Afrike na zelenu energiju ”trajao malo duže nego što je potrebno“, i rekao da će mu prioritet biti susreti sa poslovnim ljudima kako bi razgovarali o ”preprekama koje su potkopale” njihovo učešće u eko-projektima.