Od otpadne plastike do olimpijskih sedišta: Organizatori OI u Parizu dali važno obećanje
Olimpijske igre na kreativan način promovišu ekološku samoodrživosti i podižu svest o recikliranju.
Posetioci Olimpijskih igara 2024. godine će sedeti na stolicama napravljenim od plastike reciklirane iz lokalnih kontejnera.
“Mnogi proizvođači su se prebacili na otpad zbog nestašice materijala,” kaže Marijus Amelot, suosnivač firme za eko-izgradnju L Pave, koja stoji iza ove inicijative.
“Proizvođači plastike je više nisu proizvodili, ne zato što nije bilo narudžbina, već zato što nije bilo materijala za njenu proizvodnju. Stoga su sada prešli u sektor reciklaže otpada.”
Uprkos logističkim izazovima i opterećenjima globalnih lanaca snabdevanja, odluka o sedištima od recikliranih materijala deo je širih napora za smanjenje uticaja Olimpijskih igara na zagađenje. Organizatori su obećali da će ova Olimpijada biti najekološkija do sada.
Organizatori su takođe saopštili da će smanjiti emisije gasova za polovinu u poređenju sa prethodnim igrama, i to tako što će podsticati korišćenje javnog prevoza i nadoknađivati emisije ugljenika.
Sedišta na olimpijskim stadionima, kao što su Arena u Port de la Šapel u Parizu i na tribinama na olimpijskim bazenima u Sen Deniju, biće napravljena od reciklirane plastike.
Kako se otpadna plastika pretvara u olimpijska sedišta?
Pariska reciklažna kompanija Lemon Tri udružila se sa firmom L Pave kako bi prikupila otpadnu plastiku i pretvorila je u usitnjene plastične krhotine.
Ove strugotine se zatim mešaju kako bi se postigla ravnomerna raspodela boja, a potom se zagrevaju i komprimuju u mašinama. Rezultat je niz belih ili crnih plastičnih ploča.
Ove ploče se zatim glačaju, bruse i šalju drugim partnerskim kompanijama u Francuskoj kako bi bile isečene i sastavljene. Tako nastaju olimpijska sedišta. Proizvodnja je u punom jeku, a sedišta će biti postavljena ove jeseni.
Za proizvodnju sedišta reciklira se lokalni otpad
Osamdeset procenata od 100 tona reciklirane plastike potrebne za izradu sedišta dolazi iz žutih kontejnera smeštenih u Sena-Sen Deniju.
“Sakuplja se u Sena-Sen Deniju, usitnjava u Sena-Sen Deniju, obrađuje u Sena-Sen Deniju, sve to za bazene koji se nalaze na ovom području”, kaže suosnivač Lemon trija, Ogustin Žaklin.
Plastika se skuplja i u školama u regionu, a prikupljeno je oko pet miliona šarenih čepova sa flaša gaziranih pića.
Ova inicijativa pruža priliku da se podigne svest javnosti o važnosti reciklaže.
“Kada kažemo deci da donesu flaše i stave ih u kontejnere, i da će sutra te flaše biti sedišta olimpijskog bazena, podižemo svest kod njih o važnosti reciklaže otpada.” – kaže Ogustin.