Nerazjašnjena misterija promenljivog toplog toka ka Arktiku sada konačno rešena!
Nesvakidašnje atmosferske prilike nad Severnim Atlantikom izazivaju značajne poremećaje u međuodnosu između Azorske visinske i Islandskog niskog pritiska, što ima dubok uticaj na količinu toplih vodenih masa koje Atlantik prenosi do Arktika duž norveške obale.
Ovaj fenomen, poznat kao “vremenska kuhinja”, može biti poremećen i trajati godinama, a naučnici iz Alfred Wegener Instituta, Helmholtz centra za polarno i morsko istraživanje, konačno su pronašli objašnjenje za ovu zagonetku.
U zimskim mesecima, norveška obala često je suočena sa neprijateljskim uslovima – jugozapadni vetrovi duvaju danima, pa čak i nedeljama.
Niski pritisci se kreću duž obale, donoseći sa sobom obilne padavine i snažne vetrove koji direktno utiču na količinu toplih voda koje se prenose iz južnih širina Atlantika do Barentsovog mora i Arktika.
Međutim, ovaj protok toplih voda nije konstantan, što predstavlja izazov za klimatske istraživače koji žele da unaprede računarske modele kako bi preciznije predvideli sudbinu Arktičkog morskog leda u narednim decenijama.
Odgovor na ovu zagonetku leži u neuobičajenim atmosferskim pritiscima nad Severnim Atlantikom, koji uzrokuju skretanje niskih pritisaka sa njihovih uobičajenih putanja.
Ovo skretanje poremeti ključnu vezu između Azorske visinske, Islandskog niskog pritiska i vetrova duž norveške obale.
Pronalazak ovog faktora predstavlja značajan korak ka unapređenju klimatskih modela i preciznijem predviđanju sudbine Arktičkog morskog leda u kontekstu sve izraženijih klimatskih promena.