Neočekivani rezultat referenduma: Švajcarci glasaju protiv alpskih solarnih parkova
Rezultati referenduma u švajcarskom kantonu Valais, održanog u nedelju, doneli su neočekivan ishod, budući da su građani odbacili planove za finansiranje i ubrzanje izgradnje velikih solarnih elektrana na padinama Alpa.
Ovaj predlog bio je deo inicijative federalne vlade za razvoj obnovljivih izvora energije, ali se suočio sa jakim otporom lokalnog stanovništva.
Na zvaničnom sajtu kantona Valais stoji da je gotovo 54 posto građana glasalo protiv predloga, a izlaznost je iznosila skoro 36 posto.
Ovaj referendum postao je značajan test javnog mnjenja i stvorio je neobične saveznike u švajcarskoj politici, sa ekološkim grupama koje su se udružile sa konzervativnom populistickom strankom na određenim pitanjima.
Protivnici planova tvrdili su da bi solarni parkovi na Alpima bili industrijski ruglo na netaknutim planinama Švajcarske i da je bolje opremiti zgrade i kuće u gradovima, bliže mestima gde će se energija koristiti.
Lokalna podružnica Švajcarske narodne stranke izjavila je da je dodatno uništavanje prirodne sredine neprihvatljivo, budući da je Valais već doprineo zemlji davanjem velikog dela svoje električne energije kroz gigantske brane.
Zelena stranka Valaisa i ekološka organizacija Pro Natura, koje su zajedno pokrenule referendum, istakle su da planovi nisu uzeli u obzir uticaj na prirodu i divlji svet.
Pro Natura je naglasila da je solarna ofanziva neophodna, ali ne na štetu divljih alpskih prostora.
Prvobitni predloženi plan bio je usmeren na izgradnju solarnih parkova na sunčanim padinama Alpa iznad tipičnog oblačnog pokrivača, kako bi se obezbedila stabilna i obnovljiva energetska alternativa tokom zime, kada Švajcarska obično uvozi električnu energiju.
Zagovornici su tvrdili da bi federalna finansiranja ubrzala razvoj solarnih elektrana na ovim planinama.
Međutim, odbacivanje predloga ne znači potpuni prestanak razvoja solarnih projekata u Valaisu.
Privatni sektor i dalje može da razvija ove projekte, iako će se suočiti sa dužim procesom odobravanja u kantonu.
Osim toga, Valais će sada morati konkurisati za federalna sredstva za solarne projekte sa drugim regionima kao što su centralni Bern Oberland i istočni Graubünden, koji se takođe nadmeću za ista finansijska sredstva.
Sveukupno, švajcarske federalne vlasti su postavile ambiciozan cilj da se do 2050. godine postigne “neto-nula” emisija gasova sa efektom staklene bašte, uz izdvajanje više od 3 milijarde švajcarskih franaka za prelazak kompanija i vlasnika kuća sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije.
Odbacivanje planova za solarni razvoj u Valaisu predstavlja izazov za ostvarenje ovih ciljeva i iziskuje dalje napore u promociji obnovljive energije u Švajcarskoj.