Najveći svetski brend nakita prelazi na reciklirano srebro i zlato
Pandora, najveći svetski brend nakita, objavio je da je promenio svoju ponudu plemenitih metala i da sada nabavlja samo reciklirano srebro i zlato za sav svoj nakit.
Ova promena izbegava značajne emisije gasova staklene bašte, pošto rudarstvo zahteva više energije i resursa nego recikliranje. Ugljični otisak recikliranog srebra je jedna trećina u poređenju sa iskopanim srebrom, dok se recikliranjem zlata emituje manje od 1% emisije ugljenika iz iskopavanja novog zlata. Nabavljanjem recikliranih metala, Pandora izbegava oko 58.000 tona CO2 godišnje. Ovo je slično godišnjoj potrošnji električne energije u 11.000 domova ili vožnji 6.000 automobila širom sveta.
– Plemeniti metali se mogu zauvek reciklirati bez gubitka kvaliteta. Srebro koje je prvobitno iskopano pre nekoliko vekova jednako je dobro kao i novo, a poboljšana reciklaža može značajno smanjiti klimatski otisak industrije nakita – rekao je izvršni direktor Aleksandar Lacik.
Srebro i zlato su najkorišćeniji plemeniti metali u Pandora nakitu. U 2020. godini, Pandora je postavila cilj da nabavi 100% reciklirano srebro i zlato do 2025. godine, a sada je kompanija dostigla ovu prekretnicu ranije nego što se očekivalo, do kraja 2023. zahvaljujući snažnoj posvećenosti svojih dobavljača.
Svi dobavljači su morali da prebace svoje poslovanje na samo izvorne materijale koji su sertifikovani za recikliranje u skladu sa lancem nadzora odgovornog saveta za nakit, jednom od najstrožih standarda u industriji. Za mnoge, ovo je uvelo nove procese i opremu kako bi se osigurala potpuna segregacija iskopanih i recikliranih metala u celom lancu snabdevanja, uključujući sortiranje, topljenje i proizvodnju. Više od 100 zaposlenih u Pandori bilo je uključeno u rad na tranziciji.
Ostavljajući vreme za iscrpljivanje postojećeg zaliha metala, Pandora očekuje da će od druge polovine 2024. praviti sav novi nakit od 100% recikliranog srebra i zlata. Godine 2023. reciklirano je 97% srebra i zlata dobijenog za Pandorin nakit .
Danas manje od 20% svetske zalihe srebra dolazi iz recikliranih izvora, obično od odbačene elektronike, starog nakita, srebrnog pribora, otpada od proizvodnje i drugog otpada iz industrije. Jednom prikupljeno, reciklirano srebro prolazi kroz proces rafinacije gde se uklanjaju nečistoće, a metal se prerađuje da bi se ponovo koristio.