Ministarka Pavkov obišla kompaniju Karneks koja koristi otpad za proizvodnju energije

Ministarka zaštite životne sredine Sara Pavkov posetila je kompaniju Karneks u Vrbasu i obišla njihov inovativni projekat čija suština je da nusproizvode životinjskog porekla iz prehrambene proizvodnje ponovo upotrebe za proizvodnju energije u biogasnom postrojenju.
Kako je saopšteno iz tog ministarstva, Pavkov je istakla da važnost tog projekta pre svega u primeni cirkularnog modela poslovanja, u kojem se ostaci iz proizvodnje ne tretiraju kao otpad već kao resurs koji dobija novu upotrebnu vrednost.
“Želim da pohvalim njihov zeleni inovativni projekat, za koji su uspeli da dobiju donaciju Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) i Švajcarske, kako bi koristili ostatke životinskog porekla iz proizvodnje kao što su kosti, tkivo i krv, i upotrebili ih proizvodnju energije u biogasnom postrojenju. Da bi to bilo moguće, životinjski ostaci iz klanice prvo moraju da budu usitnjeni i homogenizovani, a zatim tretirani procesom pasterizacije. Kompanija je i to rešila, jer su u okviru projekta obezbedili odgovarajuću opremu za usitnjavanje, homogenizaciju i pasterizaciju, kako bi otpad bio pogodan za biogasno postrojenje”, rekla je Pavkov.
Istakla je da će se tim projektom ne samo što će smanjiti količinu otpada koja bi završila na nekoj od deponija, već će doprineti i energetskoj efikasnosti, i naglasila da je to odličan primer kako i druge kompanije treba da razmišljaju i deluju.
Ministarka je navela da će, kako je kompanija planirala, biogasno postrojenje svakog meseca obrađivati oko 250 tona ostataka mesa iz proizvodnje, dok je maksimalni projektovani kapacitet dvostruko veći što je, prema njenim rečima, dobra osnova za budućnost.
“Ono što je na mene takođe ostavilo utisak tokom obilaska, jeste što će i toplotna energija iz biogasnog postrojenja da se koristi se za dobijanje tople vode, što dovodi do značajnih ušteda u finansijama i resursima. Na taj način će godišnja potrošnja električne energije za zagrevanje vode značajno biti smanjena”, rekla je Pavkov.
Preporučeno

ISTRAŽIVANJE: Beograđani ne koriste vodu iz česme – evo i zašto

Sarajevo GORI: Ovako visoka TEMPERATURA nije ZABELEŽENA

Rukovodioci fabrika u Italiji osuđeni zbog zagađenja vode

Talas vreline na Balkanu: Pripravnost za požare
