Međunarodna komisija: Poboljšanje upravljanja hidroklimatskim rizicima u slivu reke Save

Međunarodna komisija za sliv reke Save objavila je da će sliv te reke dobiti značajno unapređenje u upravljanju vodama pokretanjem projekta obnove Sistema za prognozu i upozorenje u slivu Save koji će omogućiti uvid u rizike od poplava i pružiti regionu važne informacije tokom hidroloških suša koje su posebno bitne za plovidbu Savom.
Projekat će sprovoditi Međunarodna komisija za sliv reke Save u saradnji sa regionalnim partnerim,a koje predvodi holandski institut Deltares, navedeno je u saopštenju.
Podseća se da od 2018. godine, Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Srbija i Crna Gora, uz koordinaciju Međunarodne komisije za sliv reke Save (Savska komisija), imaju zajednički operativni prognostički sistem za celo slivno područje – Sistem za prognozu i upozorenje na poplave u slivu reke Save.
Uz pet serverskih i deset korisničkih organizacija odgovornih za hidrološke prognoze iz pet zemalja, naglašeno je da je to svestran prognostički sistem, jedinstven u regionu i jedan od najnaprednijih u prekograničnim rečnim slivovima u svetu.
Ukazano je da se puno naučilo tokom sedam godina korišćenja sistema, a što je dovelo do novih zahteva, uključujući zahtev za još pouzdanijim prognozama, unapređenje dugoročnih hidroloških prognoza i pružanje informacija o hidrološkoj suši, uključivanje novih zainteresovanih strana i korisnika prognoza, kao i uspostavljanje korisničke onlajn platforme sa jednostavnim pristupom.
Ovi zahtevi država, bili su pokretač Savskoj komisiji za pripremu projekta za sledeću fazu nadogradnje sistema.
Projekat finansiraju Globalni fond za životnu sredinu i Svetska banka, a Savska komisija je koordinator projekta.
U sledeće dve godine projekat će implementirati zajednica ponuđača regionalnih partnera pod vođstvom Deltaresa.
“Do sada naša ustanova nije imala nikakav alat za kratkoročne prognoze, a što predstavlja značajan iskorak. Posebno je važno prognoziranje bujičnih poplava koje su u našoj zemlji postale sve učestalija”, kazala je članica Tehničke grupe Sava FFWS iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda Bosne i Hercegovine, Odsek za prognoze i bilans voda Azra Babić.
Dodaje se da je prvi sastanak u vezi sa novim projektom “Sistema za hidrološke prognoze i upozorenja u slivu reke Save” održan 26. marta u Zagrebu, gde su detaljnije istražene potrebe više od dvadeset zainteresovanih strana kroz interaktivne sesije o korisnim informacijama o prognozama koje korisnici mogu međusobno razmenjivati putem novog sistema.
Očekuje se da će nadograđeni sistem biti u potpunosti operativan do kraja 2026. godine.
Savetnik za zaštitu od štetnog delovanja voda i vanrednih uticaja na vodni režim i koordinator projekta u Savskoj komisiji Mirza Sarač kazao je da će poboljšanja i proširenja postojećeg prognostičkog sistema podržati kvalitetnije, na osnovu informacija, donošenje odluka o upravljanju hidroklimatskim rizicima u različitim sektorima povezanih sa vodom.
“Rezultati projekta omogućiće smanjenje rizika na ljudske živote, smanjenje šteta na imovini, životnoj sredini, kulturnoj baštini i privredi, kao i povećanje otpornosti celog društva, s obzirom na trenutnu varijabilnost klime i potencijalnih klimatskih ekstrema u budućnosti”, kazao je on.
Specijalista za operativno upravljanje vodama i vođa projekta u Deltares Klaas-Jan van Heeringen naveo je da će novi sistem pružati pouzdanije prognoze i upozorenja na poplave i omogućiti i efikasniji odgovor na bujične poplave i hidrološke suše, a unutrašnju plovidbu učiniti sigurnijom i efikasnijom.
“Unapređenja sistema su ključna za održivi razvoj sliva reke Save i svih njegovih zajednica”, kazao je on.
Preporučeno

Zabeležen ogroman broj uginuća pčela – niko ne zna ZAŠTO!

Drumski saobraćaj najveća prepreka za zelenu tranziciju

Počeli “Teslini inovacioni dani”: Rezultati projekta “Green CleanS” krajem maja

Elizabet Kestinger: Zelena tranzicija šansa sa privredu
