Kragujevac simbol inovativnih rešenja za pametne gradove

Kragujevac je, sa svojim jedinstvenim i naprednim tehnološkim kapacitetima, pravo mesto za realizaciju inovativnih projekata koji će oblikovati budućnost pametnih gradova, poručio je direktor Kancelarije za IT i eUpravu Mihailo Jovanović na konferenciji “Energetski efikasni pametni gradovi”.
“Kragujevac je danas najbolje mesto na kojem možemo da pričamo o modernim tehnologijama jer je, sinergijom državnih i lokalnih projekata, postao simbol inovacija sa naprednom tehnološkom infrastrukturom i rastućom IT industrijom koja privlači talente i investitore, grad koji pruža podsticaj za razvoj novih ideja”, rekao je Jovanović.
Istakao je da danas malo ko u regionu, Evropi i svetu nije čuo za Državni data centar u Kragujevcu, simbol srpske digitalizacije i eUprave, srpske tehnološke snage koji je Srbiji doneo neprocenjiv međunarodni kredibilitet.
“U skladu sa Programom ‘Skok u budućnost – Srbija 2027’ radi se na proširenju DDC-a u Kragujevcu izgradnjom bloka II čime se povećavaju kapaciteti sa postojećih 16 megavati na 56 megavati, a raste i interesovanje poznatih svetskih kompanija za skladištenje svojih podataka u novom prostoru”, naveo je Jovanović.
Takođe, kako dodaje, u skladu sa Programom “Skok u budućnost – Srbija 2027”, u Kragujevcu se pored Državnog data centra gradi Inovacioni distrikt, jedinstven u regionu, od velike važnosti za dalji razvoj digitalne transformacije u našoj zemlji.
U okviru Inovacionog distrikta će se nalaziti i “Smart city centar” za razvoj pametnih energetskih sistema i umrežavanje pametne infrastrukture, rekao je Jovanović.
Napomenuo je da Državni data centar kao izvor toplotne energije za potrebe grejanja administrativnog dela objekta koristi višak toplote iz dela tehnološkog hlađenja i da će višak toplotne energije data centra biti distribuiran u sistem daljinskog grejanja grada Kragujevca kako bi se na taj način grejao i deo naselja u gradu.
Ambasadorka Kraljevine Danske u Srbiji Pernile Dele Kardel naglasila je da važnost današnjeg okupljanja leži u tome što je zelena tranzicija izazov globalnih razmera, a deljenje nordijskih iskustava može znatno doprineti postizanju ambicioznih klimatskih ciljeva, saopštila je Nordijska poslovna alijansa.
“Posvećenost održivom razvoju je u srcu danskih pametnih gradova, a naš uspeh kada je reč o daljinskom grejanju posebno je ohrabrujući jer se lako može preneti i primeniti u okviru različitih sistema. Države nordijskog regiona dele iste vrednosti kada je reč o klimatskim ambicijama. Nadam se da će razmena ovih vrednosti kao i iskustava iz regiona doprineti uspešnoj tranziciji srpskog društva ka zelenijoj i održivijoj budućnosti”, rekla je Pernile Dele Kardel.
Otvaranju konferencije prisustvovali su i predstavnici Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu i Ministarstva rudarstva i energetike, gradonačelnik Kragujevca, kao i predstavnici akademske zajednice, međunarodnih organizacija i vodećih kompanija u Srbiji i ambasadori ostalih država učesnica u inicijativi, Finske Niklas Lindkvist (Niklas Lindqvist), Švedske Charlotte Sammelin (Šarlot Samelin) i Norveške Kristin Melsom.
Događaj je organizovan u okviru inicijative „Nordijski zeleni i pametni gradovi – izgradnja partnerstva u državama Zapadnog Balkana“ koju, od marta 2025. godine, realizuju ambasade nordijskih država (Danske, Finske, Švedske i Norveške) u Srbiji u saradnji sa Nordijskom poslovnom alijansom (Nordic Business Alliance).
Ova inicijativa, podržana od Nordijskog saveta ministara, predstaviće javnosti u Srbiji i Crnoj Gori izgradnju i održavanje pametnih, zelenih gradova kao sve bitniju oblast, posebno za države u tranziciji.
Kako je navedeno, današnja konferencija održana u Kragujevcu, prva je u nizu događaja koje će ambasade nordijskih država u Srbiji organizovati do kraja 2025. godine kako bi podelile sa javnošću najuspešnije prakse iz nordijskog regiona, podstakle razmenu znanja i tehnologije i pozvale na saradnju između nordijskih i lokalnih kompanija i institucija.
Ambasadorka Kraljevine Norveške, Kristin Melsom, najavila je sledeću konferenciju koja će se održati u Nišu, pod pokroviteljstvom ambasade Norveške.
Navela je da će glavna tema konferencije biti upotreba analitike
podataka u urbanom razvoju.
Melsom je naglasila da je ova inicijativa rezultat saradnje između Univerziteta Metropolitan u Oslu, Ekonomskog fakulteta u Nišu i Politehničkog univerziteta u Milanu.
“Projekat promoviše naprednu analitiku podataka sa ciljem rešavanja ključnih izazova kada je reč o održivom urbanom razvoju, sa posebnim fokusom na Niš kao i druge gradove i opštine u Srbiji, ali i na šira pitanja urbanog razvoja na prostoru Zapadnog Balkana“, rekla je Melsom.
Dodala je da inicijativa „Pametni gradovi“ učvršćuje posvećenost i želju za saradnjom koju države nordijskog regiona već tradicionalno pokazuju kada je reč o održivom razvoju.
Preporučeno

U Beogradu počelo košenje travnatih površina u stambenim naseljima

Do 8. aprila gradovi i opštine kandiduju projekte za rešavanje divljih deponija

Od vetroelektrana na severnoj nemačkoj obali zatraženo da instaliraju radare

MOL gradi najveće baterijsko skladište u Mađarskoj: Kapacitet od 40 megavat-sati
