Koliko je štetna “voda za čišćenje” za Baltičko more?

Scrubber voda, prvobitno hvaljena kao rešenje za ublažavanje zagađenja vazduha iz brodova, sada predstavlja značajnu pretnju Baltičkom moru u Evropi.
Iako je prvobitno planirana da donese ekološke koristi, ova sistema godišnje ispušta preko 200 miliona kubnih metara toksičnog otpada u krhki ekosistem, što dovodi do procenjene štete na morskom životu od 680 miliona evra u periodu od 2014. do 2022. godine.
Ova saznanja ukazuju na hitan sukob između privatnih ekonomskih interesa i napora za očuvanje morskog života i životne sredine.
Studija koju su sproveli stručnjaci sa Univerziteta u Čalmersu osvetljava dvostruki uticaj tehnologije scrubber-a.
Dok su brodarske kompanije ostvarile profit od svojih investicija u scrubber-e, već su povratile troškove i sada imaju koristi od nastavka korišćenja jeftinog, teškog goriva, ekološke posledice su značajne.
Sa rastućim pozivima na akciju na različitim nivoima, uključujući diskusije u Međunarodnoj pomorskoj organizaciji (IMO) i regionalnim vladama, hitnost rešavanja zagađenja od strane scrubber-a je očigledna.
Dok zemlje razmatraju odluke o regulisanju ispuštanja scrubber vode, studija ističe potrebu za prioritetizacijom ekoloških pitanja i usklađenih napora za ublažavanje uticaja na Baltičko more i šire.
Preporučeno

Elizabet Kestinger: Zelena tranzicija šansa sa privredu

Obnavljanje šuma u Srbiji: U Gornjem Podunavlju posađeno 30.000 sadnica!

Francuski Heliup osvojio Zlatnu evropsku nagradu za solarne startapove 2025.

Planirana izgradnja vetroelektrane kod Negotina od 300 MW: Predviđeno 65 vetrogeneratora
