Japan neće graditi nove elektrane na ugalj, ako u njima nisu smanjene štetne emisije
Japan će prestati da gradi nove elektrane na ugalj u kojima nisu primenjene mere za smanjenje emisija, saopštio je premijer Fumio Kišida na samitu o klimi COP28 u Dubaiju.
“U skladu sa svojim ciljem ka neto nuli, Japan će okončati novu izgradnju domaćih elektrana na ugalj u kojima nisu smanjene emisije, istovremeno obezbeđujući stabilno snabdevanje energijom”.
Ovo obećanje dolazi u trenutku kada Japan, koji oskudeva sa energentima, balansira između svog cilja, smanjenja emisije ugljenika od 46 odsto do 2030. u odnosu na nivoe iz 2013. i povećanog oslanjanja na fosilna goriva, nakon što je zatvorio mnoge svoje nuklearne elektrane nakon katastrofe u Fukušimi, prenosi Rojters.
Obećanje je i u skladu sa obavezama zemalja članica Grupe sedam (G7) , kojima ove godine predsedava Japan, da se što pre obustave projekti proizvodnje električne energije na ugalj.
Fosilna goriva su činila 71 odsto japanske električne energije u 2022. godini, a ukupne emisije su porasle za 19 odsto u poslednjih 20 godina, prema izveštaju istraživačkog centra Ember.
Zvaničnik japanskog ministarstva spoljnih poslova rekao je da se obećanje ne odnosi na elektrane na ugalj koje su trenutno u izgradnji, jer se one grade u skladu sa već postojećim planovima.
Japan će, takođe, pokušati da smanji svoje oslanjanje na elektrane na ugalj koje su trenutno u radu, rekao je on, bez iznošenja više detalja, navodi Rojters.
Zvaničnik, koji je govorio pod uslovom anonimnosti, rekao je da bi Japan mogao da gradi elektrane na ugalj u smanjenom opsegu, ako tehnologija bude napredovala.
Oko 25 odsto japanske električne energije proizvedeno je iz nuklearne energije 2010. godine, godinu dana pre nego što su razorni zemljotres i cunami izazvali katastrofu u nuklearnoj elektrani Fukušima, zbog koje je u tom trenutku raseljeno oko 470.000 ljudi.
Japan je od tada isključio mnoge svoje nuklearne elektrane, zbog zabrinutosti javnosti za nuklearnu bezbednost, i povećao je oslanjanje na fosilna goriva, uglavnom iz uglja i prirodnog gasa,a sada dobija oko 5 odsto svoje energije iz nuklearnih postrojenja.