Globalno zagrevanje odnosi švajcarske glečere – 10% gubitka u samo dve godine!
Novi izveštaj Švajcarske komisije za posmatranje kriozfere, u okviru Švajcarske akademije nauka, i centra za praćenje glečera “GLAMOS” otkriva alarmantne podatke o brzom gubitku glečera u Švajcarskoj.
U samo dve godine, ukupna zapremina glečera smanjila se za 10%, što se može opisati kao “katastrofalno”.
Tokom 2022. godine, švajcarski glečeri izgubili su rekordnih 6% svog volumena, najveći gubitak zabeležen od 1960. godine, kada su počela merenja.
Ova godina takođe donosi loše vesti, s gubitkom zapremine glečera od 4%.
Ukupno, 10% gubitka zapremine od 2022. do 2023. godine predstavlja istu količinu koja je izgubljena od 1960. do 1990. godine.
Neki glečeri su suočeni s dramatičnim smanjenjem debljine leda, koje dostiže čak 3 metra (skoro 10 stopa).
Ovi zabrinjavajući trendovi ukazuju na ozbiljne posledice globalnog zagrevanja.
Stručnjaci sada upozoravaju da čak i ako se globalni klimatski ciljevi ispune, možda će biti prekasno da se spreči gubitak alpskih ledenih polja i delova međusobno povezanih glečera.
Već je izgubljeno do 1.000 malih švajcarskih glečera, a veliki glečeri, uključujući UNESCO-vu svetsku baštinu Aletsch, takođe su ozbiljno ugroženi i mogli bi nestati već za jednu generaciju.
Povećanje nulte temperature, odnosno visine na kojoj se padavine smrzavaju, takođe je zabrinjavajuće.
U avgustu 2023. godine, ova granica je porasla na 5.289 metara (17.350 stopa), što ukazuje na sve veći uticaj globalnog zagrevanja na alpski region.
Gubitak leda ima ozbiljan uticaj na ekosisteme i zajednice, kako u planinskim regionima tako i na nižim nadmorskim visinama.
Normalno, led se akumulira tokom zime i polako se topi tokom leta, obezbeđujući svežu vodu za zajednice.
Međutim, brz gubitak leda može izazvati poplave i klizišta.
Podaci pokazuju da je od 1850. godine gubitak alpskih glečera iznosio oko 60%, dok su se ovi glečeri smanjili za oko 12% u periodu od 2016. do 2021. godine.
-Glečeri su ambasadori klimatskih promena. Oni vrlo jasno pokazuju šta se dešava zbog povećanja temperatura – istakao je Matthias Huss, šef “GLAMOS”-a.
-Ovo istraživanje još jednom naglašava hitnost akcije ako želimo stabilizovati klimu i sačuvati makar neke od naših glečera – dodaje on.