Francusko ostrvo Reunion u mraku nakon udara tropskog ciklona Belal
ropski ciklon Belal prouzrokovao je haos na francuskom ostrvu Reunion, ostavljajući četvrtinu domaćinstava bez struje i desetine hiljada bez vode.
Dok se ostrvo suočava sa intenzivnim kišama i snažnim vetrovima, obližnji Mauricijus ostaje u visokom stanju pripravnosti, očekujući uticaj oluje.
Najviši stepen upozorenja je povučen, ali se stanovnicima preporučuje da ostanu u svojim domovima usled nastavka jakih kiša i vetrova brzine do 170 km/h.
Prefektura Reuniona izveštava o blagom smanjenju intenziteta ciklona Belal, ali zabrinutost ostaje zbog potencijalnih poplavnih talasa neviđenih u poslednjih sto godina.
Internet i telefonske usluge su poremećene, a tragičan događaj se odigrava kada se beskućnik pronalazi mrtav na zapadnoj obali ostrva.
Hitne službe ostaju zaključane zbog ljubičastog upozorenja.
Mauricijus, smešten 220 kilometara severoistočno od Reuniona, priprema se za bes Belala.
Oluja predstavlja direktnu pretnju, sa očekivanim uticajem spoljnih vetrova na južni deo ostrva.
Nacionalni krizni odbor Mauricijusa aktivira planove upravljanja katastrofama, pripremajući se za predstojeću krizu.
Cikloni su česta pojava u južnoj Africi od januara do marta, podstaknuti toplim temperaturama okeana.
Naučnici, ističući uticaj antropogenog klimatskog promena, naglašavaju sve češću pojavu i povećanu snagu ciklona.
Studija Svetske meteorološke atribucije iz 2022. povezuje globalno zagrevanje sa većom verovatnoćom i intenzitetom padavina u vezi sa tropskom olujom Ana i tropskim ciklonom Batsirai – dva ekstremna vremenska događaja iz te godine.
Godine 2019. ciklon Idai je poharao Afriku iz Indijskog okeana, odnoseći preko 1.000 života i izazivajući humanitarnu krizu.
Ujedinjene nacije su ga proglasile jednim od najsmrtonosnijih oluja zabeleženih na južnoj hemisferi.
Dok se Reunion i Mauricijus nose s posledicama ciklona Belal, region se suočava s teškom stvarnošću klimatskih promena koje pojačavaju uticaj ovakvih prirodnih katastrofa.