Evropski parlament ojačava podršku za deregulaciju GMO: Šta to znači za poljoprivredu?
Odluka Evropskog parlamenta o nedavnoj podršci deregulaciji nove generacije genetski modifikovanih useva izazvala je kako aplauz tako i zabrinutost.
Poslanici su ponovili podršku za biljke stvorene upotrebom novih tehnika genetskog editovanja koje bi bile izuzete iz stroge regulative propisane Direktivom o genetski modifikovanim organizmima (GMO), signalizirajući potencijalni preokret u poljoprivrednoj politici.
Ovaj potez pokrenula je blokada u Savetu Evropske unije, gde članice nisu postigle saglasnost po ovom pitanju.
Euroseeds, lobistička grupa koja predstavlja glavne igrače u oblasti agrohemijske industrije poput Bayera, BASF-a i Syngente, pozdravila je odluku parlamenta kao potvrdu transformacionog potencijala novih genomskih tehnika (NGT).
Oni tvrde da je prihvatanje ovih tehnologija ključno za unapređenje konkurentnosti, održivosti i bezbednosti hrane širom Evrope.
Međutim, ekološke grupe su izrazile zabrinutost zbog potencijalnih rizika koje nose genetski modifikovani usevi nove generacije, ističući potrebu za temeljnom procenom njihovih ekoloških i zdravstvenih implikacija.
Dok se debata odvija, zainteresovane strane s obe strane argumenta pažljivo prate razvoj događaja, svesne značajnog uticaja koji će ova odluka imati na budućnost poljoprivrede u Evropi i šire.