Evropske zemlje postižu energetsku nezavisnost sa 100% obnovljivim izvorima
Poslednji Globalni izveštaj o vetru, objavljen od strane Globalnog saveta za energiju vetra (GWEC), obeležava monumentalni korak ka globalnoj tranziciji ka obnovljivoj energiji.
U 2023. godini, svet je svedočio nezapamćenom porastu instalacija energije vetra, sa dodatnih 116 gigavata nove kapacitete, što označava značajan porast od čak 50 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Kina je predvodila ovu promenu i u onlajn i u priobalnim instalacijama energije vetra, praćena ključnim igračima poput Sjedinjenih Američkih Država, Brazila i Nemačke.
Posebno je Evropa ostvarila značajan napredak, s obzirom da je Holandija postigla rekordnih 3,8 gigavata novih priobalnih kapaciteta energije vetra.
Ovi uspesi naglašavaju kolektivnu posvećenost u borbi protiv klimatskih promena i prihvatanju održivih energetskih rešenja.
U središtu ove revolucije u oblasti energije vetra, nekoliko evropskih zemalja ističe se kao pioniri u usvajanju obnovljive energije.
Albanija, Butan, Etiopija, Island, Nepal, Paragvaj i Demokratska Republika Kongo već su postigli impresivan uspeh u pogledu napajanja svojih celih zemalja iz obnovljivih izvora.
Dodatno, Norveška se ističe sa 98,38 odsto svoje energije koja potiče iz vetra, vode ili solarnih izvora.
Ove zemlje služe kao inspirativni primeri, pokazujući izvodljivost prelaska na budućnost obnovljive energije.
Kako solarna energija nastavlja svoj uspon, vođena tehnološkim napretkom i opadanjem troškova, stručnjaci predviđaju da će prestići ostale izvore energije kako bi postala glavni izvor energije u svetu do 2050. godine.
Ovi koraci označavaju napredak ka čistijoj i zelenijoj budućnosti, ali istovremeno naglašavaju potrebu za ubrzanom akcijom kako bi se ostvario puni potencijal obnovljive energije i efikasno se borili protiv klimatskih promena.