Evropska unija odobrila Plan obnove prirode
Evropska unija je dala konačno odobrenje velikog i dugo očekivanog plana za bolju zaštitu prirode – takozvanog Plana obnove prirode, koji se mesecima suočavao sa protivljenjem nekoliko država članica i velikim protestima poljoprivrednika.
Zakon, koji ima za cilj obnavljanje ekosistema, vrsta i staništa u EU, konačno je usvojen na sastanku ministara životne sredine u Luksemburgu nakon što je prikupio potrebnu podršku kvalifikovane većine koja predstavlja 15 od 27 zemalja članica i 65 odsto stanovništva EU.
Plan obnove prirode je deo Evropskog zelenog dogovora koji nastoji da uspostavi ambiciozne svetske ciljeve za klimu i biodiverzitet.
Zakon obavezuje članice EU da sprovedu mere kojima će do 2030. obnoviti najmanje 20 odsto kopnennih i morskih područja.
Uredbom je obuhvaćen niz kopnenih, priobalnih i slatkovodnih, šumskih, poljoprivrednih i urbanih ekosistema, uključujući močvare, travnjake, šume, reke i jezera, kao i morske ekosisteme.
Na staništima za koja se smatra da su u lošem stanju, države EU treba da preduzmu mere za obnovu najmanje 30 odsto do 2030, najmanje 60 odsto do 2040. i najmanje 90 odsto do 2050. godine.
Takođe se predviđa da članice EU sprovedu mere koje imaju za cilj da obnove isušena tresetišta i pomognu u sadnji najmanje tri milijarde dodatnih stabala do 2030. godine na nivou EU.
Kako bi do 2030. godine najmanje 25.000 kilometara reka postale reke slobodnog toka, države članice će preduzeti mere za uklanjanje barijera koje je napravio čovek za povezivanje površinskih voda.