Evropska solarna industrija jača: Proizvođači opreme iz EU mogu biti konkurentni Kini

SolarPower Europe objavio je novi izveštaj koji mapira kapacitete Evrope u proizvodnji opreme za solarne PV module.
Trenutno, najmanje 38 kompanija u Evropi proizvodi opremu i mašine za ključne faze lanca snabdevanja solarnih PV modula, uključujući ćelije, ingote, wafere i polisilikon, saopštilo je SolarPower Europe.
Ova publikacija dolazi nakon pokretanja Međunarodne inicijative za solarnu proizvodnju (ISMI), čiji je cilj povezivanje evropskih proizvođača solarne opreme sa globalnim tržištima i javnim finansiranjem.
Izveštaj pod nazivom “Solarna proizvodna oprema – ključni akteri industrijskog ekosistema EU za solarne PV module” analizira kapacitete Evrope za proizvodnju opreme i mašina koje omogućavaju izradu solarnih modula u svim fazama proizvodnog procesa.
– Naš prvi izveštaj o solarnoj proizvodnoj opremi otkriva ključnu ulogu Evrope u lancu snabdevanja solarne energije – stvaranje esencijalne opreme za proizvodnju solarne tehnologije. Ova oprema je važan deo priče o reindustrijalizaciji Evrope, a solarni sektor može iskoristiti svoj potencijal kroz inicijative poput ISMI-a – rekao je Michael Schmela, direktor tržišnih istraživanja u SolarPower Europe.
Trenutno, proizvođači solarne PV opreme nalaze se u devet evropskih zemalja (Nemačka, Francuska, Italija, Holandija, Švajcarska, Španija, Mađarska, Finska, Norveška). Većina – čak 75% – fokusirana je na proizvodnju mašina za izradu solarnih ćelija i modula.
Pored mapiranja kompanija i proizvodnih kapaciteta, analiza identifikuje oblasti u kojima Evropa i dalje ima tehnološku prednost u odnosu na jaku konkurenciju iz Kine. Na primer, Evropa je i dalje lider u tehnologijama sledeće generacije, poput perovskitnih i tandem solarnih ćelija, dok Nemačka prednjači u tehnologiji testiranja solarnih ćelija. Ove prednosti oslanjaju se na snažnu istraživačku bazu u oblasti solarne energije u Evropi.
ISMI je pokrenut u martu 2025. u Briselu, uz prisustvo predstavnika Evropske komisije i Evropske investicione banke.
Cilj inicijative je da evropskim proizvođačima solarne opreme omogući pristup međunarodnim razvojnim i investicionim fondovima, uključujući EU Global Gateway strategiju, koja predviđa mobilizaciju 300 milijardi evra za strateške infrastrukturne projekte, uključujući sektor obnovljive energije.
Ova strategija podržava evropske partnere širom sveta u ispunjavanju klimatskih, energetskih i razvojnih ciljeva.
Preporučeno

Održana prva konferencija u okviru inicijative Nordijski zeleni i pametni gradovi

U četvrtom kvartalu 2024. godine 16 zemalja naručilo vetroturbine kapaciteta 9,3 GW

Finska zatvorila poslednju elektranu na ugalj

Kragujevac simbol inovativnih rešenja za pametne gradove
