Bali ima ogroman problem sa smećem, težak više od 40 tona
Tokom perioda od šest nedelja ovog proleća, indonežanska nevladina organizacija “Sungai Watch” prikupila je više od 40 tona smeća iz zaliva Džimbaran na Baliju, koji tradicionalno važi za turističko parče raja.
Ističe se po poznatim restoranima sa morskim plodovima, surfovanju i idiličnom Four Seasons rizortu. Međutim, takva ponuda nesumnjivo mami ogroman broj posetilaca koji za sobom ostavljaju haos.
Lokalci, pritom, nisu iznenađeni količinom smeća koje zatiču. Kako Blumberg piše, reč je o “cunamijima otpada” koji su postali gorući problem na indonežanskom ostrvu.
Ali, smeće nakupljeno na Baliju nije samo posledica turista koji ga posete, već dolazi sa susedne Jave, najnaseljenijeg ostrva na svetu. Tako je, navodi se, tokom sezone monsuna svake godine.
Ali, kako se turizam vraća na velika vrata nakon pandemije, tako srećom raste i globalna svest o ovom pitanju. Pojavljuju se viralni video snimci koji upozoravaju na problem na Baliju.
-Kada imate čitavu obalu prekrivenu plastikom, to je ogromna kriza – kaže Geri Benčegib (28), jedan od troje braće i sestara rođenih u Francuskoj, ali odgajanih na Baliju, koji su osnovali “Sungai Watch” 2020. godine.
Malo je destinacija na svetu koje se toliko oslanjaju na turizam kao Bali, koji računa da će mu ta industrija u 2023. “isporučiti” više od polovine bruto domaćeg proizvoda Indonezije. Pre pandemije, na ostrvu je došlo do povećanja međunarodnih posetilaca sa 2,88 miliona godišnje u 2012. na 6,3 miliona u 2019. godini.
U tom trenutku, turizam je doprineo privredi Balija sa 7,8 milijardi dolara. Sada, u ovoj prvoj godini potpunog oporavka, predsednica turističkog odbora Balija kaže da ima za cilj 4,5 miliona međunarodnih dolazaka, što je cifra koju je, kako kaže, ostrvo “izgleda “spremno da premaši”.
Ali, smeće ostaje glavno pitanje, jer nema centralizovanog sistema prikupljanja ili tretmana otpada. Procena je da se sa 52% smeća na Baliju loše upravlja.