Američke kompanije zainteresovane za RHE Đerdap 3, izgradnju solarnih i nuklearne elektrane
Sporazum o strateškoj saradnji između Vlade Republike Srbije i Vlade Sjedinjenih Američkih Država, koji je potpisan u Vašingtonu, je u ujedno i prvi sporazum o strateškoj saradnji između dve zemlje i predstavlja važan korak u unapređenju bilateralne saradnje između dve države, u kojoj sektor energetike zauzima sve važnije mesto, kažu za Energiju Balkana u Ministarstvu rudarstva i energetike (MRE).
– Ovim Sporazumom izražava se namera za dalje jačanje i unapređenje veza između dve zemlje. Težište je na promovisanju ulaganja privatnog sektora SAD u energetske projekte u Republici Srbiji, sa posebnim akcentom na projekte OIE, zatim na povećanje usvajanja i primene čiste energije, ubrzanje procesa postepenog ukidanja proizvodnje električne energije iz uglja, kako bi se osigurali bezbedni, pouzdani i diversifikovani izvori snabdevanja, uključujući potencijalno i baznu energiju – preciziraju u MRE.
Da bi se otpočelo sa primenom ovog Sporazuma potrebno je da prethodno bude ratifikovan u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Moguća saradnja sa SAD u nuklearnom sektoru
U slučaju da Narodna skupština usvoji izmene Zakona o energetici i time bude ukinut moratorijum na nuklearnu energiju, Sporazum otvara mogućnost za uspostavljanje saradnje u oblasti razvoja nuklearne energije u mirnodopske svrhe.
– U prve dve faze razvoja programa upotrebe nuklearne energije u mirnodopske svrhe planirano je uspostavljanje bilteralne saradnje i sa drugim zemljama sa razvijenim nuklearnim programom, kao i sa kompanijama iz tih zemalja, kako bi se temeljno razumele postojeće tehnologije i njihova kompatibilnost sa elektroenergetskim sistemom Republike Srbije. Ovo će, svakako, uključiti saradnju sa SAD, koja je među liderima u broju izgrađenih nukleranih elektrana u svetu, ali i sa drugim zemljama poput Kine i Južne Koreje – ističu u resornom ministarstvu.
Behtel izradio Prethodnu studiju opravdanosti za RHE Đrdap 3
Odgovarajući na pitanje na šta je, konkretno, mislila ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović kada je posle razgovora sa američkim ambasadorom Hilom rekla da će ovaj sporazum otvoriti vrata za nova ulaganja iz SAD u oblasti energetike u Ministarstvu kažu da “američke kompanije učestvuju u razvoju projekta Reverzibilne hidroelektrane (RHE) Đerdap 3. Kompanija Behtel izradila je Prethodnu studiju opravdanosti za ovaj projekat o svom trošku, a na osnovu Memoranduma o razumevanju koji je potpisan između kompanije i Vlade Srbije”.
Američki UGTR angažovan na projektu samobalansiranih solarnih elektrana
Američke komanije angažovane su i na projektu izgradnje samobalansiranih solarnih elektrana velikog kapaciteta od 1GW, sa baterijskim skladištima, koji treba da poveća “zeleneˮ kapacitete EPS-a. Ovaj projekat biće realizovan kao starateško partnerstvo države Srbije sa strateškim partnerom – konzuorcijumom koji predvodi južnokorejska kompanija Hyundai Engineering.
– Očekuje se uskoro potpisivanje ugovora o realizaciji ovog velikog strateškog projekta. Američka kompanija UGTR je deo ovog konzorcijuma i angažovana je na poslovima razvoja projekta – preciziraju u MRE.
Vlada Srbije donela je, inače, odluku o izradi Prostornog plana područja posebne namene za strateški projekat izgradnje šest samobalansiranih solarnih elektrana sa baterijskim sistemima. Elektrane će biti izgrađene na teritorijama gradova Zaječara i Leskovca, kao i opština Bujanovac, Lebane, Negotin i Odžaci. Nacrt prostornog plana treba da bude završen u roku od osam meseci a izgradnja elektrana do 1. juna 2028. godine.