PET, PP, PVC: Znate li da tumačite oznake na plastičnim ambalažama?
Ovo jednostavno uputstvo će vam pomoći – ne samo da znate koju ambalažu je moguće reciklirati, već i da li je bezbedna za višekratnu upotrebu.
Naime, na plastičnim pakovanjima mogu se videti tri strelice u formi trougla, sa određenim brojem ili ispisom u sredini. Te simbole je razvilo Društvo industrije plastike 1988. godine, i oni služe kao neki vid “kodova” za recikliranje.
- PET ambalaža ili polietilen tereftalat, može se naći u raznim oblicima – od pakovanja za hranu i piće, preko flaša za ulje do tkanina. Ne savetuje se da ovu ambalažu koristite više puta, pre svega iz higijenskih razloga; takođe, nikako je ne zagrevajte.
- HDPE, ili polietilen velike gustine, predstavlja jednu od najbezbednijih opcija za ponovno korišćenje, budući da se ovde javlja najmanja verovatnoća od otpuštanja štetnih hemikalija.
- PVC, ili polivinil-hlorid je veoma često u upotrebi, ali se nažalost smatra jednim od najopasnijih izbora kada je reč o vrstama plastike; reciklaža PVC-a je praktično nemoguća.
- LPDE, ili polietilen niske gustine, koji se može koristiti više puta.
- PP je vrsta plastike od koje se najčešće prave čaše, recimo, za jogurt/kiselo mleko. Drugim rečima, to je ambalaža od polipropilena. Koristi se i u proizvodnji kuhinjskog posuđa, slamčica, kao i jednokratnih tanjira i pribora, i može se koristiti do nekoliko puta, ali se slabo reciklira.
- PS, odnosno polistiren ili stiropor je materijal koji treba izbegavati u širokom luku.