Karpatska konvencija obeležava 20 godina i bira Srbiju za predsedavanje
Srbija je simbolično preuzela trogodišnje predsedavanje Karpatskom konvencijom na Sedmom zasedanju Konferencije potpisnica konvencije COP7 u Beogradu.
Ovaj skup je takođe obeležio dvadesetogodišnjicu potpisivanja konvencije, koju čine sedam zemalja: Češka, Slovačka, Poljska, Rumunija, Mađarska, Ukrajina i Srbija.
Karpatska konvencija, uspostavljena 2003. godine, ima za cilj zaštitu prirodne i kulturne baštine Karpatima, promovisanje održivog razvoja u ovom regionu.
Na otvaranju drugog dana Konferencije prisustvovali su značajni zvaničnici, uključujući zamenicu ambasadora Evropske unije u Srbiji, Plamenu Halačevu, stalnu koordinatorku UN u Srbiji, Fransoaz Žakob, zamenicu izvršnog direktora Programa Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP), Elizabet Maruma Mremu, šefa Sekretarijata Karpatske konvencije, Haralda Egerera, i ministre za životnu sredinu sedam zemalja.
Tema zaštite životne sredine i ublažavanja klimatskih promena bila je u fokusu ovog skupa, i to ne bez razloga.
EU je istakla svoje predloge, uključujući nedavno usvojeni zakon o lancima snabdevanja bez krčenja šuma i napore u eliminaciji zagađenja kao deo svoje strategije.
Zamenica ambasadora EU istakla je važnost multilateralizma i globalne saradnje u borbi protiv klimatskih promena, ističući da je sada vreme za implementaciju okvira Kunming-Montreal.
Ministarka za zaštitu životne sredine u Vladi Srbije, Irena Vujović, naglasila je da Karpatska konvencija i njeni protokoli treba da budu primenjeni u svim sektorima, uključujući poljoprivredu, turizam i obrazovanje.
Stalna koordinatorka UN u Srbiji, Fransoaz Žakob, istakla je prirodnu lepotu Srbije i važnost očuvanja prirode, dok je zamenica izvršnog direktora UNEP-a, Elizabet Maruma Mrema, upozorila na potrebu za daljim naporima kako bi se sačuvao Karpatski region, koji je od suštinskog značaja za celu Evropu.
Sve ovo se odvijalo u vreme pandemije koronavirusa, koja je promenila svet iz korena, ali je istovremeno istakla važnost zaštite prirode i potrebu za obnovljivom energijom.
Preuzimanje predsedavanja Karpatskom konvencijom od strane Srbije predstavlja ključni korak u očuvanju prirode i održivom razvoju ovog dragocenog regiona, dok globalni akteri zajedno rade na rešavanju sve prisutnijih izazova klimatskih promena.