Australija prednjači u emisijama CO2 iz termoelektrana
Iako Australija koristi dvostruko više električne energije po stanovniku u poređenju s Kinom, čak 48% te energije dolazi iz termoelektrana na ugalj, prema istraživanju Ember.
Iako je zemlja znatno povećala upotrebu solarnih i vetrogeneratora, još uvek ima veće emisije gasova staklene bašte po stanovniku u poređenju s ostalim članicama G20 koje koriste ugalj.
Iako su Australija i Južna Koreja uspele da smanje emisije CO2 po stanovniku iz termoelektrana na ugalj od 2015. godine – Australija za 26% i Južna Koreja za 10%, one i dalje ostaju visoko pozicionirane na listi u odnosu na druge velike ekonomije prema Emberovoj analizi.
Kina, koja je najveći globalni emiter CO2 u apsolutnim vrednostima, sada zauzima treće mesto na listi zbog rasta potrošnje električne energije koji je nadmašio rast u proizvodnji energije bez emisija.
Kina je instalirala 670 gigavata kapaciteta za obnovljivu energiju – približno trećinu svih solarnih i vetrogeneratora na svetu – od 2015. godine.
Emberova analiza, objavljena pre samita lidera G20 u Indiji, ukazuje na to da Australija troši dvostruko više električne energije po stanovniku u poređenju sa Kinom, pri čemu 48% te energije dolazi iz termoelektrana na ugalj.
Iako je ovaj udeo smanjen u odnosu na 2015. godinu kada je iznosio 64%, emisije CO2 po stanovniku iz uglja u Australiji prošle godine bile su više od četiri puta veće od svetskog proseka.
Dejv Džouns, globalni lider Emberovih istraživanja, ističe da se Australija i Južna Koreja, kao zrele ekonomije, moraju ambiciozno okrenuti obnovljivoj električnoj energiji kako bi postepeno napustile upotrebu uglja do 2030. godine.
Izveštaj Embera takođe otkriva da Australija, prodajom svojih obimnih rezervi uglja u inostranstvu, doprinosi globalnim emisijama CO2 u drugim zemljama.
Australija je drugi najveći svetski izvoznik uglja, odmah nakon Indonezije.
Na domaćem nivou, oko 35% električne energije u australijskoj elektroenergetskoj mreži dolazi iz obnovljivih izvora energije.
Vlada Albanesa postavila je cilj dostizanja 82% do 2030. godine, ali postoji zabrinutost u vezi sa trenutnim investicijama i infrastrukturom.
G20, koji odgovara za oko 80% globalnih emisija, nije postigao konsenzus o postepenom napuštanju fosilnih goriva i povećanju kapaciteta za obnovljivu energiju do 2030. godine na nedavnom sastanku ministara energetike.
Saudijska Arabija, Rusija, Kina, Južna Afrika i Indonezija pružaju otpor ovim planovima.
Ember napominje da 12 od 20 najvećih ekonomija beleži smanjenje emisija po stanovniku od 2015. godine, sa Velikom Britanijom koja prednjači sa padom emisija od čak 93%.
Međutim, na nivou G20, emisije iz termoelektrana na ugalj po stanovniku porasle su za 9%, prosečno iznoseći 1,6 tona CO2 po osobi godišnje, dok je globalni prosečni iznos 1,1 tona.
Najmanje 75 zemalja, uključujući Australiju, obavezalo se da će postepeno napustiti upotrebu uglja ili neće graditi nove termoelektrane na ugalj bez tehnologije za hvatanje ugljen-dioksida.
Sedam zemalja članica G20, međutim, nisu objavile strategije za postepeno povlačenje iz upotrebe uglja.