Aktuelne mere za smanjenje zagađenja u Srbiji: Jedna firma uštedela 14.000 evra
Gasifikacija gradova i opština, uvođenje podsticajnih mera za kupovinu novih, visokoefikasnih peći i kotlova, i donošenje pravilnika o minimalnim tehničkim zahtevima za čvrsta goriva na bazi drvne biomase – neke su od mera koje bi mogle pomoći u smanjenju zagađenja.
Naime, kako ističu iz PKS, prirodni gas kao energent budućnosti, odnosno 21. veka, i obnovljivi izvori energije, jesu oni koji mogu Srbiji da donesu boljitak u smislu smanjenja zagađenja vazduha, vode i zemljišta.
Stoga je još pre nekoliko godina predloženo uspostavljanje pariteta cena energenata i svođenje jedinične cene na kWh kod svih energenata i energije, i dovođenje cene prirodnog gasa u regulatorne okvire, kao i formiranje i otvaranje Budžetskog fonda za unapređenje energetske efikasnost.
Deo plana je i subvencionisanje kupovine energetski efikasnih uređaja za domaćinstvo, putem dodele vaučera i dotacija.
Predsednik Grupacije za obnovljive izvore energije, Mladen Stojadinović, istakao je pre izvesnog vremena da se u Srbiji u 2019. godini proizvelo oko 400.000 tona visokokvalitetnog peleta, a da je svega 20 odsto izvezeno na druga tržišta.
Ali, suština je da se kvalitetno drvno gorivo mora sagoreti u pećima koje mogu da ispolje (transformišu) sav energetski potencijal ovog ekološkog goriva.
Dobar primer je prelazak jedne firme u Srbiji sa sistema centralnog grejanja na grejanje biomasom poslovnog prostora od 2.600 m3, što je donelo uštedu od oko 14.000 evra godišnje.