Aktuelne mere za smanjenje zagađenja u Srbiji: Jedna firma uštedela 14.000 evra

Gasifikacija gradova i opština, uvođenje podsticajnih mera za kupovinu novih, visokoefikasnih peći i kotlova, i donošenje pravilnika o minimalnim tehničkim zahtevima za čvrsta goriva na bazi drvne biomase – neke su od mera koje bi mogle pomoći u smanjenju zagađenja.
Naime, kako ističu iz PKS, prirodni gas kao energent budućnosti, odnosno 21. veka, i obnovljivi izvori energije, jesu oni koji mogu Srbiji da donesu boljitak u smislu smanjenja zagađenja vazduha, vode i zemljišta.
Stoga je još pre nekoliko godina predloženo uspostavljanje pariteta cena energenata i svođenje jedinične cene na kWh kod svih energenata i energije, i dovođenje cene prirodnog gasa u regulatorne okvire, kao i formiranje i otvaranje Budžetskog fonda za unapređenje energetske efikasnost.
Deo plana je i subvencionisanje kupovine energetski efikasnih uređaja za domaćinstvo, putem dodele vaučera i dotacija.
Predsednik Grupacije za obnovljive izvore energije, Mladen Stojadinović, istakao je pre izvesnog vremena da se u Srbiji u 2019. godini proizvelo oko 400.000 tona visokokvalitetnog peleta, a da je svega 20 odsto izvezeno na druga tržišta.
Ali, suština je da se kvalitetno drvno gorivo mora sagoreti u pećima koje mogu da ispolje (transformišu) sav energetski potencijal ovog ekološkog goriva.
Dobar primer je prelazak jedne firme u Srbiji sa sistema centralnog grejanja na grejanje biomasom poslovnog prostora od 2.600 m3, što je donelo uštedu od oko 14.000 evra godišnje.
Preporučeno

Evropska unija će izgraditi nekoliko megafabrika veštačke inteligencije

U Majnd parku u Kragujevcu predstavljeni projekti zelene tranzicije

Kvalitet vazduha u EU se popravlja, ali potrebne dodatne mere da se ispune novi standardi

Rumunija postaje najveći proizvođač prirodnog gasa u Evropskoj uniji
