Plan za održivu budućnost: Solarni potencijal Srbije može napajati 200.000 domova!
Istraživanje međunarodne organizacije za zaštitu životne sredine The Nature Conservancy (TNC) je rezultiralo mapiranjem 100 najpovoljnijih lokacija u Srbiji za izgradnju solarnih elektrana, što bi omogućilo proizvodnju dovoljno struje za 200.000 domaćinstava.
Ova inicijativa dolazi kao odgovor na ubrzano zagrevanje Evrope, koje je dvostruko brže od svetskog proseka.
Zemlje širom kontinenta, uključujući i Srbiju kao ugovornu stranu u Energetskoj zajednici, su u potrazi za efikasnim načinima za dekarbonizaciju, dok istovremeno zadovoljavaju energetske i prehrambene potrebe.
Cilj je da se udeo obnovljivih izvora energije u potrošnji poveća na 40,7% do kraja decenije, što je deo šireg napora ka smanjenju emisija štetnih gasova i zaštiti životne sredine.
U ovom kontekstu, TNC je sproveo istraživanje koje je rezultiralo mapom 100 optimalnih lokacija za solarnu energiju.
Ove lokacije su odabrane na osnovu visokog potencijala sunčeve energije i minimalnog negativnog uticaja na prirodu i lokalne zajednice.
Kroz ovaj projekat, planira se izgradnja solarnih elektrana sa pojedinačnim kapacitetom od 10 MW na ovim lokacijama.
Ovaj planirani korak bi doprineo povećanju ukupnih kapaciteta solarnih elektrana u Srbiji za 1 GW.
Jedna od značajnih činjenica je da bi za postizanje ovog cilja bila potrebna površina od 25 kvadratnih kilometara za instalaciju solarnih panela.
To je površina ekvivalentna polovini opštine Sremski Karlovci, jedne od najmanjih opština u zemlji.
Kroz implementaciju ovih projekata, moglo bi se obezbediti dovoljno struje za napajanje 200.000 domaćinstava, što čini 10% ukupnog broja domaćinstava u Srbiji.
Osim toga, očekuje se da bi ova inicijativa rezultirala godišnjom uštedom od milion tona ugljenika, čime bi se značajno doprinelo ciljevima zaštite životne sredine i smanjenju emisija štetnih gasova.
Ovaj projekat predstavlja korak ka održivijem energetskom sistemu u Srbiji, sa fokusom na obnovljive izvore energije koji ne narušavaju okolinu i koji doprinose globalnim naporima za borbu protiv klimatskih promena.