Održana četvrta godišnja konferencija Platforme “Održivi razvoj za sve”

U Beogradu je održana Četvrta godišnja konferencija Platforme “Održivi razvoj za sve” pod nazivom “Decenija Agende 2030 u Srbiji: Napredak, dostignuća i perspektive” na kojoj su razmatrane strategije koje mogu da doprinesu ubrzanju ostvarivanja Ciljeva održivog razvoja (SDGs) u Srbiji.
Kako je istaknuto na tom skupu, dostizanju ciljeva održivog razvoja važno je posvetiti se inkluzivno, odnosno na tome treba da rade svi kako privatni, tako civilni i drugi sektori, ali i akademska zajednica i privreda.
Učesnici konferencije među kojima je bilo predstavnika javnih institucija, organizacija civilnog društva, privatnog sektora, akademske zajednice, agencija UN, kao i ambasada složili su se da je usklađivanje planskih dokumenata i pravnog okvira s Agendom 2030, kao i uspostavljanju institucionalnih i mehanizama koordinacije, ali i onih za praćenje napretka i izveštavanje složen proces koji je neophodan kako bi Srbija svoj napredak uskladila sa ciljevima Agende 2030 na koju se obavezala.
Šef razvojne saradnje Ambasade Švajcarske Rihard Koli (Richard Kohli) rekao je da upravo Platforma “Održivi razvoj za sve”, pružila podršku da bi svi mogli da sarađuju.
“Ciljevi održivog razvoja za sve su ne samo ambiciozni već i globalni, ali istovremeno moraju da se sprovedu na jednom lokalnom nivou, znači moraju da se primene na lokalnu realnost, tako da je ova platforma podržala dijalog i spuštanje ovih ciljeva održivog razvoja na jedan nacionalni i lokalni nivo”, rekao je on.
Koli je naveo da je i pre pet godina kada je osnovana Platforma “Održivi razvoj za sve” vizija bila da se okupe ključni akteri iz svih sektora društva kako bi se pokrenuo dijalog sa donosiocima odluka o razvojnim prioritetima.
“U osnovi te vizije bila je ideja da niko ne treba da bude izostavljen i da se izgradi inkluzivnija i održivija budućnost Srbije. Za pet godina smo postigli značajna dostignuća, ali shvatamo da je pravi rad na ostvarivanju ciljeva održivog razvoja dugoročan proces”, rekao je on.
Koli je naglasio da će Švajcarska i dalje biti orijentisana ka veoma pažljivo usmerenoj razvojnoj saradnji sa Srbijom u ostvarivanju raznih ciljeva među kojima su i ciljevi održivog razvoja.
Šefica Odeljenja za ekonomsku saradnju Ambasade Nemačke u Srbiji Judit Hofman kazala je da je Platforma pomogla da se razvoj Srbije uskladi sa vizijom Agende 2030 koja nudi globalnu viziju za pravedniju i održiviju budućnost, jer je pokazala šta sve može da se postigne kroz partnerstvo.
“Ono što Platformu čini jedinstvenom je njen inkluzivan pristup koji uključuje više zainteresovanih stran, a ta raznolikost perspektiva jača i razumevanje i akciju”, rekla je ona.
Hofman je istakla i da je Platforma ” Održivi razvoj za sve” podržala i ponovno uspostavljanje Međuresorne radne grupe za sprovođenje Agende 2030, kao i promovisala uključivanje civilnog društva u nadgledanje mehanizama, podsticanje transparentnosti, odgovornosti i inkluzivnosti.
Ona je naglasila i da Nemačka podržava Srbiju već 25 godina na njenom razvojnom putu i da se ove godine slavi jubilej Nemačko-srpske razvojne saradnje.
“Mislim da je za postizanje ciljeva održivog razvoja vrlo važno da se tome posvetimo inkluzivno i da na tome reade svi i da razgovaraju o izazovima sa kojima se suočavaju, ali istovremeno i da se iskoristi ekspertiza svakog od tih aktera”, rekla je ona.
Direktorka Fondacije Ana i Vlade Divac Ana Košel rekla je da ciljevi održivog razvoja ne smeju ostati samo deo međunarodnih dokumenata, već moraju biti prisutni i primenjivani na lokalnom nivou.
Prema njenim rečima Platforma je aktivno podržavala lokalne samouprave u izradi razvojnih planova, ali i učestvovala u davanju komentara i predloga za nacionalne strateške dokumente, u cilju njihove veće usklađenosti sa principima održivog razvoja.
Na današnjoj konferenciji rečeno je i da je Platforma “Održivi razvoj za sve” prethodnih godina pokrenula više značajnih zagovaračkih inicijativa na nacionalnom nivou, uključila 30 opština u rad kroz proces međuopštinske razmene i saradnje, kao i podržala aktivnosti organizacija civilnog društva kroz Fond za održivi lokalni razvoj.
Navedeno je i da je realizovala proces socijalnog mapiranja u pet opština i objavila četvrti po redu Monitoring izveštaj, kojim se, na jedinstven i sveobuhvatan način, prati realizacija ciljeva održivog razvoja.
Platforma se, kako su kazali realizuje uz podršku vlada Švajcarske i Nemačke, kao deo šireg projekta Reforma javnih finansija – Agenda 2030, koji u Srbiji sprovodi GIZ.
Na konferenciji je rečeno i da se u septembru ove godine navršava deset godina od usvajanja globalne razvojne agende UN – Agenda 2030, na čije sprovođenje se Srbija obavezala potpisivanjem rezolucije UN “Transformacija našeg sveta: Agenda za održivi razvoj do 2030”.
Preporučeno

Ministarka Pavkov: Ključna pitanja u ekologiji upravljanje otpadom i podizanje kvaliteta vazduha

Kragujevac u projektu “Inicijative za kvalitet života” UN Habitat

Pojavio se novi problem sa solarnom energijom: Nećete pogoditi o čemu se radi!

Kod Rume u planu gradnja četiri solarne elektrane sa sistemima za skladištenje energije
