Srbija i Kina potpisale memorandum o saradnji u oblasti nuklearne energije

Javno preduzeće Nuklearni objekti Srbije potpisalo je Memorandum o razumevanju sa Kineskim institutom za atomsku energiju (China Institute of Atomic Energy – CIAE).
Dokument su u Pekingu potpisali direktor JP Nuklearni objekti Srbije Dalibor Arbutina i Jang Hongi (Yang Hongyi), generalni direktor Kineskog instituta za atomsku energiju, saopštio je direktor JP Nuklearni objekti Srbije Dalibor Arbutina na društvenoj mreži LinkedIn.
Memorandum, kako prenose mediji, predviđa intenziviranje saradnje dve zemlje u oblasti dekomisije istraživačkog teškovodnog reaktora, upravljanja radioaktivnim otpadom, zaštite od zračenja i razmene stručnog znanja i iskustva.
Podsetimo, Skupština Srbije usvojila je u novembru prošle godine Zakon o izmenama i dopunama Zakona o energetici, koji, između ostalog, predviđa i ukidanje moratorijuma na nuklearnu energiju u Srbiji.
Inače, još 2018. godine tadašnji ministar u Vladi Srbije bez portfelja zadužen za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović potpisao je u Sočijuu ime Vlade Srbije sporazum o saradnji sa državnom korporacijom Rusije za atomsku energiju (ROSATOM) u razvoju inovacija i novih tehnologija na području primene nuklearne energije u mirnodopske svrhe. Saradnja se, kako je tada saopšteno iz kabineta ministra, odnosi pre svega na oblast medicine (onkologije) i poljoprivrede.
U januaru 2019. u okviru posete ruskog predsednika Vladimira Putina Srbiji, Vlada Srbije i Vlada Rusije potpisale su Sporazum o saradnji u oblasti upotrebe nuklearne energije u mirnodopske svrhe.
Popović je 2024. razgovarao sa direktorom Rosatoma Aleksejem Lihačovim i naveo da će kada moratorijum u Srbiji bude ukinut, Rosatom biti spreman spreman da srpskoj strani pruži potencijal koji Rusija ima u izgradnji velikih nuklearnih elektrana i u izgradnji mini nuklearnih elektrana.
Vlada Srbije usvojila je u aprilu 2024. godine Memorandum o razumevanju sa francuskom elektroprivredom (EDF), o uspostavljanju okvira za dugoročni dijalog i saradnju u oblasti energetske tranzicije i niskougljenične tehnologije. Tim memorandumom se stvaraju uslovi za strateško partnerstvo sa EDF-om u proceni potencijala za razvoj nuklearnog civilnog programa u Srbiji, uz podršku razvoju stručnih kadrova i razmeni tehničkog znanja.
Francuski EDF i Egis već razvijaju plan za nuklearnu elektranu u Srbiji. Egis će analizirati moguće različite tehnologije koje mogu biti ponuđene Vladi Srbije i poređenje između njih. Vlada Srbije će doneti odluku da li su to male modularne elektrane ili velika nuklearna elektrana.
Preporučeno

Održana prva konferencija u okviru inicijative Nordijski zeleni i pametni gradovi

U četvrtom kvartalu 2024. godine 16 zemalja naručilo vetroturbine kapaciteta 9,3 GW

Finska zatvorila poslednju elektranu na ugalj

Kragujevac simbol inovativnih rešenja za pametne gradove
