Dvadeset gradova obogaćeno urbanim vrtovima u okviru projekta „Niklo kao ja“
![Polina Čečina](https://greennews.rs/wp-content/uploads/2024/12/Foto-Polina-Cecina-1.jpeg)
Projekat „Niklo kao ja“, koji realizuje kompanija A1 Srbija u saradnji sa Udruženjem građana Ekonaut i lokalnim samoupravama, ove godine doneo je nove standarde u očuvanju urbanih sredina kroz formiranje i unapređenje ukupno 20 urbanih vrtova širom Srbije.
Cilj projekta je da doprinese zelenijim, održivim gradovima, poveća biodiverzitet i inspiriše zajednice na aktivno učešće u očuvanju prirode.
Ove godine, projekat je doneo potpuno nove urbane vrtove u 10 gradova, dok je u 10 gradova sa postojećim baštama vršeno unapređenje i proširenje zelenih površina. Novi vrtovi formirani su u Pančevu, Velikoj Plani, Valjevu, Šapcu, Zaječaru, Bajinoj Bašti, Boru, Zrenjaninu, Kruševcu i Gornjem Milanovcu. Svi vrtovi osmišljeni su tako da odražavaju lokalne karakteristike – od sukulentnih pejzaža i cvetnih žbunastih bašta do inspirativnih prostora poput Zelenog uspona u Boru, čiji izgled je inspirisan planinom Rtanj, a na osnovu predloga učenika OŠ 3. oktobar. Istovremeno, postojeći vrtovi u gradovima kao što su Beograd, Niš i Novi Sad unapređeni su dodatnim sadržajima i mobilijarom, obogaćeni novim biljnim vrstama i prilagođeni potrebama zajednica.
Urbani vrtovi nisu samo zelene površine – to su mesta koja podstiču povezivanje ljudi i prirode, promovišu biodiverzitet i pomažu u borbi protiv posledica klimatskih promena. Svaki vrt je pažljivo dizajniran kako bi odgovarao specifičnim potrebama lokalnih zajednica, doprineo očuvanju prirodnih resursa i stvorio prijatne prostore za odmor, učenje i druženje.
„Projekat „Niklo kao ja“ pokazuje kako zajedničkim snagama možemo unaprediti urbane sredine i doprineti očuvanju prirode. Urbani vrtovi nisu samo estetski lepi, već imaju i važnu ekološku funkciju, podsećajući nas na značaj održivosti i kolektivne odgovornosti,“ izjavio je Vladimir Milutinović, pejzažni arhitekta i saradnik UG Ekonaut.
A1 Srbija kroz svoju ESG strategiju kontinuirano ulaže u postizanje dugoročnih ciljeva u oblasti održivosti. Ovaj pristup ne obuhvata samo projekte delovanja na klimatske rizike i zaštitu biodiverziteta, kao što je „Niklo kao ja“, već uključuje i dugoročne planove dekarbonizacije, povećanja udela održive energije iz sopstvene proizvodnje, povećanja energetske efikasnosti u poslovnim operacijama i poštovanje principa cirkularne ekonomije.
Kao vodeći prozjumer u sektoru telekomunikacija, A1 je do sada postavio blizu 6.000 solarnih panela na 330 lokacija, što je ekvivalent godišnjoj potrošnji električne energije više od 750 domaćinstava. Investicije u OIE su deo strateškog opredeljenja kompanije i cilja postavljenog na nivou cele A1 Grupe, koji se odnosi na postizanje klimatske neutralnosti do kraja 2030.
Preporučeno
![Uskoro kreće izgradnja kanalizacione mreže u opštni Beočin](https://greennews.rs/wp-content/uploads/2025/02/Vujovic-Beocin-1.jpg)
Uskoro kreće izgradnja kanalizacione mreže u opštni Beočin
![Forum ekoloških politika: Tema ekologije najveća generacijska bitka koja je pred nama](https://greennews.rs/wp-content/uploads/2024/12/tyjuki.jpg)
Forum ekoloških politika: Tema ekologije najveća generacijska bitka koja je pred nama
![Ovako izgleda uticaj ENERGIJE VETRA na životnu sredinu](https://greennews.rs/wp-content/uploads/2024/10/pinwheels-6535595_1280-2.jpg)
Ovako izgleda uticaj ENERGIJE VETRA na životnu sredinu
![Uslovi zaštite prirode za projekat “Jadar” u skladu sa propisima](https://greennews.rs/wp-content/uploads/2025/02/Projekat-Jadar-696x392-1.jpg)
Uslovi zaštite prirode za projekat “Jadar” u skladu sa propisima
![Sa globalnim zagrevanjem Zemlje biće proširena područja gde je toplota opasna](https://greennews.rs/wp-content/uploads/2025/02/climate-change-3836835_1280.jpg)