Panel: ESG treba dobro razumeti jer značajno utiče na poslovne rezultate kompanija
Evropska unija je proglasila 2050. godinom kada ceo evropski kontinent treba da postane karbonski neutralan, a ESG regulative (ekološki, društveni i upravljački kriterijumi) su jedan od mehanizama koje treba dobro razumeti pošto značajno utiču na poslovne rezultate kompanija i svetsku ekonomiju, poručili su učesnici panela na temu “I E, i S, i G ili nikako”.
Zato su ključne nove investicije i ulaganje u ljude i obrazovanje, a potrebna je i koordinacija svih institucija, od nacionalnih do lokalnih samouprava, rečeno je na panelu u ponedeljak u organizaciji NIN-a.
Takođe, poručeno je i da je ključ rešenja zelene tranzicije u Ministarstvu finansija i da nam zato treba nova taksonomija.
Predsednica ESG odbora MK Grupe Aleksandra Stolić istakla je da je regulativa ta koja je podstakla sve velike kompanije da misle o strateškim pristupima, ali da je pristup znanju i velikim tržištima, najboljim praksama i izvorima finansiranja, podstakao kompanije da se sve više bave ESG temama.
“Zaoštravanjem regulative postoji jedan sistemski pristup u menjanju strategije, gde se jednako vodi računa o zaštiti životne srredine, društvenom delu, ali i korporativnom upravljanju. Ono što je veliki izazov za sve nas, jeste nedostatak regulatornog okvira koji jasno pomaže kompanijama i usmerava ih u određenom pravcu, a sa druge strane i konsenzus izveštavanja koji pomaže transparentnosti”, ocenila je Stolićeva.
Dodala je da su kriterijumi ESG važni podjednako i za male i velike kompanije i da je ključ umrežavanje i urgentnost teme, navodi NIN.
Ekspert za inovativno finansiranje u UNDP Milan Lakićević ukazao je na važnost ciljeva održivog razvoja, koji istovremeno odgovaraju kriterijumima ESG.
“Poslednjih pet godina UNDP pomaže kompanijama u sprovođenju zelene agende. Kroz ovaj program prošlo je 200 kompanija i investirano preko 70 miliona evra privatnog kapitala ka zelenim projektima”, rekao je Lakićević.
Siniša Mitrović iz Centra za cirkularnu ekonomiju Privredne komore Srbije ocenio je da smo u procesu ESG još uvek na početku i da smo sve ove ESG kriterijume imali i pre 200 godina samo u drugačijoj formi.
“Mi smo tek na 15 procenata na ostvarenju globalnih ciljeva, a 2030. godina je prekosutra. Svi ovi faktori govore da svet ulazi u jednu novu dimenziju i da velika je bitka za resurse”, zaključio je Mitrović.