Sedam zemalja proizvodi svu svoju energiju iz OIE, jedna na našim prostorima

Sedam zemalja sada proizvodi svu svoju energiju iz obnovljivih izvora, prema podacima Međunarodne agencije za energiju (IEA) i Međunarodne agencije za obnovljivu energiju (IRENA).
Više od 99,7 odsto električne energije u Albaniji, Butanu, Etiopiji, Islandu, Nepalu, Paragvaju i Demokratskoj Republici Kongo dolazi iz geotermalne, hidroelektrane, solarne energije ili energije vetra pise Euronews Green.
Norveška se približila sa 98,38 odsto svoje energije iz vetra, vode ili sunca, prema podacima koje je prikupio profesor Univerziteta Stanford Mark Džejkobson.
Još 40 zemalja dobilo je najmanje polovinu električne energije iz obnovljivih izvora 2021. i 2022. godine, uključujući 11 u Evropi. Drugi, poput Nemačke ili Portugala, su sposobni da rade na 100 posto vetra, vode i sunca u kratkom vremenskom periodu.
Iako mnoge od ovih zemalja trenutno koriste veliku količinu hidroenergije ili energije vetra, stručnjaci predviđaju da bi solarna energija mogla da preuzme ulogu glavnog izvora u bliskoj budućnosti. Tehnologija se poboljšala i troškovi brzo padaju.
Studija Univerziteta Ekseter i Univerzitetskog koledža u Londonu iz 2023. predviđa da će solarna energija dostići „nepovratnu tačku preokreta”, postajući primarni izvor energije u svetu do 2050. godine.
Preporučeno

Štednja vode u Iranu: Vrućine sve OPASNIJE!

Nezapamćena suša na području Gadžinog Hana: Izvorišta opala na 15 odsto kapaciteta

Javni poziv za subvencije za pčelare u Beogradu otvoren do 24. jula

Nova analiza upozorava: Rast cena hrane zbog klimatske krize ugrožava najsiromašnije
