Da li su pesticidi na travnjaku stvarni rizik za igrače golfa? Studije pružaju odgovore
U revolucionarnom istraživanju objavljenom u časopisu ACS Agricultural Science & Technology, istraživači se bave potencijalnim rizicima sa kojima se suočavaju golferi zbog pesticida koji se koriste na travnjacima.
Vođeni Džonom M. Klarkom, tim je krenuo u misiju da otkrije istinu o izloženosti pesticidima na terenima za golf, oblasti koja je uglavnom neistražena u naučnoj literaturi.
Studija je imala za cilj da osvetli efekte četiri uobičajena pesticida – cifultrin, hlorotalonil, MCP-p i 2,4-D – koji se koriste za održavanje bujne zelene površine golf terena.
Fokusirajući se na bezbednost, istraživači su pažljivo osmislili “najgore mogući scenario” sa 18 rupa, gde su sve površine tretirane maksimalnim preporučenim dozama pesticida.
Osam hrabrih volontera stalo je na teren, spremno da stavi svoju igru na testiranje na tretiranom terenu.
Četiri igrača obukla su zaštitnu opremu, dok su ostali odabrali krojene pamučne kostime preko svoje uobičajene golfske odeće.
Igrači su prošli kroz teren sat vremena nakon nanošenja pesticida, dok su istraživači pratili njihove nivoe izloženosti putem ličnih uzoraka vazduha i uzoraka urina.
Rezultati su bili jasni: rizik od toksične izloženosti pesticidima na tretiranom terenu čini se minimalnim za golfere, kako je zaključio tim.
Sa prolećem koje poziva zaljubljenike u golf na teren, ovo istraživanje donosi osećaj sigurnosti, potvrđujući da potraga za savršenim udarcem nije zasenjena značajnim opasnostima od pesticida.
Dok se igrači pripremaju za još jednu sezonu rekreativnih aktivnosti na otvorenom, mogu to učiniti s poverenjem, znajući da je trava zaista zelenija na golf terenu.