5 održivih ideja za eco-friendly radno okruženje

Kreiranje tzv. održive poslovne zgrade, zapravo, počinje sa samo nekoliko malih koraka, iako nam deluje da je izazov dosta veći. Ipak, naš savet je da primenjujete jednu po jednu strategiju i da se uverite da je što efikasnija – pre nego što isprobate drugu

Mnogi ljudi misle da redukovanje efekata staklene bašte znači “žrtvovanje” ili suočavanje sa određenim ličnim stresovima zarad “opšteg dobra”. Ali, to ne mora biti tako.

Strategije koje ovde predstavljamo su korisne svima i uvek, i verovatno će u njihovim benefitima uživati i zakupci poslovnog prostora (firme), i njihovi zaposleni.

Reciklaža je, naravno, očigledna strategija pri kreiranju održive poslovne zgrade, ali se ona obično neefikasno sprovodi. Nije dovoljno postaviti samo određene kante za odlaganje smeća, već voditi računa i o računarima i sijalicama.

Šta uradite kada se uređaji pokvare? Zamenite ih novim. To, ipak, nije uvek potrebno, jer se takva vrsta proizvoda može reciklirati. Prosečna kancelarija, naime, akumulira mnogo elektronskog otpada koji zahteva specifičnije metode odlaganja, što znači da je poželjno imati posebnu kantu za e-otpad. Takođe, možete sprovesti reciklažu organskih proizvoda, poput kora od banana, ubrusa, kesica čaja.

Primena pametnih sijalica je još jedna pogodna opcija. One su jednostavne za upotrebu i lako se instaliraju. Pametne sijalice su one koje se prilagođavaju okolini tokom dana. Recimo, prigušenje svetla tokom dana, kada ima dosta sunčeve svetlosti, smanjuje potrošnju električne energije; tu su i svetla koja se pale samo kada neko uđe u sobu ili hodnik, i to takođe štedi energiju. Pametne sijalice možete kontrolisati i putem mobilne aplikacije.

U eri kada je gotovo sve oko nas “smart”, instaliranje pametnih prozora je treća mudra strategija koja doprinosi eco-friendly radnom okruženju. Mogu se programirati tako da reflektuju toplotu dok propuštaju svetlost, što štedi troškove klimatizacije i energije u toplijim mesecima. Sa druge strane, mogu se koristiti i za propuštanje više toplote tokom zime. Pored toga, pametni prozori mogu u potpunosti da blokiraju sunce u zavisnosti od doba dana, smanjujući potrebu za roletnama (od plastike).

Ništa nije bolje od svežeg vazduha. Zgrada sa mnogo prozora koji se lako otvaraju, i sa dobrim protokom vazduha je održiva sama po sebi. Ali, nažalost, ovo nije uvek praktično, posebno kod zgrada koje imaju mnogo unutrašnjeg prostora.

Dakle, neophodna je ventilacija, ali onda, barem, birajte ekološki prihvatljiv sistem, koji će istovremeno unositi svež spoljašnji vazduh i cirkulisati ga kroz zgradu. Neki ventilacioni sistemi imaju tendenciju da recikliraju isti vazduh (ili su, zapravo, samo ventilatori).

Sirovine za višekratnu upotrebu se pominju kao još jedna strategija koja se lako primenjuje. Zaboravite na papirnate tanjire i čaše, a umesto toga koristite pribor za višekratnu upotrebu koji se može prati i ponovno upotrebljavati. Takođe, podstaknite kolege da koriste dvostrane kopije prilikom štampanja, a “stare” koverte i fascikle – možda – i nisu tako stare kao što mislite. Osim toga, kupovina polovnog nameštaja za javne prostore u zgradi je takođe odlična i laka ideja za implementaciju.

eco-friendly efekat staklene bašte održivost pametni sistem poslovna zgrada radno ogruženje reciklaža

Preporučeno

ISTRAŽIVANJE: Beograđani ne koriste vodu iz česme – evo i zašto

ISTRAŽIVANJE: Beograđani ne koriste vodu iz česme – evo i zašto

Jun. 27, 2025
Sarajevo GORI: Ovako visoka TEMPERATURA nije ZABELEŽENA

Sarajevo GORI: Ovako visoka TEMPERATURA nije ZABELEŽENA

Jun. 27, 2025
Rukovodioci fabrika u Italiji osuđeni zbog zagađenja vode

Rukovodioci fabrika u Italiji osuđeni zbog zagađenja vode

Jun. 27, 2025
Talas vreline na Balkanu: Pripravnost za požare

Talas vreline na Balkanu: Pripravnost za požare

Jun. 26, 2025
Najava iz Evropske unije: Nova pravila o državnoj pomoći za projekte smanjenja emisije ugljenika

Najava iz Evropske unije: Nova pravila o državnoj pomoći za projekte smanjenja emisije ugljenika

Jun. 26, 2025