Globalno tržište pamuka očekuje vrednost od 46 milijardi dolara do 2027. godine, a američki naučnici sa Univerziteta Viskonsin-Medison napravili su korak ka revoluciji u poljoprivredi proučavajući kako pamuk reaguje na uslove svemira.
Njihovo istraživanje, sprovedeno na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS), otkriva da pamuk bolje raste u mikrogravitacionom okruženju svemira nego na Zemlji.
U eksperimentu je poređen običan pamuk sa genetski modifikovanim pamukom prilagođenim sušnim uslovima.
Rezultati pokazuju da je genetski modifikovani pamuk bolje uspevao u svemiru, izbegavajući degradaciju proteina i pokazujući manje biohemijskih markera stresa u poređenju sa svojim neizmenjenim pandanom.
Ova otkrića mogu imati revolucionarne posledice za poljoprivredu, kako na Zemlji, tako i u svemirskim kolonijama.
Vođa istraživanja, profesor Sajmon Gilroj, istraživao je kako biljke reaguju na mikrogravitaciju i stres, testirajući njihovu sposobnost prilagođavanja uslovima svemira.
Lansiranje pamuka na ISS tokom komercijalne misije SpaceX-a 2021. godine, pod nazivom “Usmeravanje unapređenja pamuka putem orbitalne obrade” (TIC-TOC), finansirala je kompanija Target.
Analizom genetskih tragova, istraživači su pokušali otkriti kako biljke mogu postati otpornije na stres i efikasnije koristiti resurse.
Korenje biljaka raslo je drugačije u mikrogravitaciji, bez gravitacije kao smernog pokazatelja za rast prema vodi u zemljištu.
Odsustvo gravitacije takođe je uticalo na transport vode, izazivajući promene u rastu.
Ova studija postavlja osnovu za dalje istraživanje koje bi moglo rezultirati proizvodnjom useva otpornijih na stresne uslove kako na Zemlji, tako i tokom svemirskih misija.
Otkriće američkih naučnika obećava novo poglavlje u poljoprivredi, donoseći koristi kako za globalnu proizvodnju pamuka, tako i za buduće poduhvate u osvajanju svemira.