U proteklom kvartalu, prodaja toplotnih pumpi u Evropi doživela je neočekivan pad od 14%, što predstavlja ozbiljan izazov u ostvarivanju ambicioznih klimatskih ciljeva EU.
Ova tehnologija, ključna u borbi protiv klimatskih promena, zabeležila je najveći pad prodaje u Finskoj i Danskoj, tradicionalno snažnim tržištima.
Industrija krivi političku neizvesnost, posebno u Nemačkoj, gde su politički sukobi trajali mesecima, i nagli pad cena prirodnog gasa kao faktore koji su doprineli ovom trendu.
Dok je Nemačka zabeležila snažnu prodaju, Finska i Danska su se suočile sa značajnim opadanjem.
Međunarodna agencija za energiju (IEA) ističe da su toplotne pumpe ključne u smanjenju emisija, ali ih je potrebno instalirati u masovnom broju.
Evropa planira instalaciju 30 miliona toplotnih pumpi do 2030. godine, ali trenutni trendovi postavljaju ove ciljeve pod znak pitanja.
Jedan od glavnih izazova predstavlja neravnoteža cena između gasa i električne energije.
Pad cena prirodnog gasa za tri puta u Holandiji stvara pritisak na tržište toplotnih pumpi, dok su prethodni pokušaji usklađivanja cena električne energije sa cenama gasa naišli na prepreke u okviru EU.
Udruženje evropskih proizvođača toplotnih pumpi (EHPA) naglašava važnost političkih mera usmerenih ka smanjenju troškova električne energije kako bi postigli ambiciozne ciljeve i oslobodili se zavisnosti od ruskog gasa.
U susret izazovima, evropski lideri moraju brzo delovati kako bi očuvali tržište toplotnih pumpi i ostvarili postavljene klimatske ciljeve do 2030. godine.