Desetine slonova uginulo od žeđi u nacionalnom parku u Zimbabveu
Desetine slonova je uginulo od žeđi u popularnom Nacionalnom parku Hvange, u Zimbabveu, zbog suše uzrokovane klimatskim promenama, saopštio je taj park.
Glavni ekolog Hvangea, Dafin Madhlamoto, rekla je za Rojters da kroz park ne protiče nijedna veća reka i da se za snabdevanje vodom koriste bunari na solarni pogon iz kojih zbog suše ne može da se izvuče dovoljna količina vode.
Madhlamoto je istakla da su zbog klimatskih promena u parku smanjene i padavine, a u njemu inače živi 45.000 slonova; odraslom slonu je potrebno 200 litara vode dnevno.
Dopisnik Rojtersa je video na desetine uginulih slonova u blizini bunara.
Kišna sezona u Zimbabveu traje od novembra do marta, ali kiša jedva da je padala ove godine. Očekuje se da će se suša nastaviti do 2024. godine, prema prognozi meteorologa. Inače, nekoliko krda slonova prešlo je iz Zimbabvea u susednu Bocvanu, u potrazi za hranom i vodom.
Zimbabve ima populaciju slonova od gotovo 100.000, ali ima kapacitet samo za nešto više od polovine njih, saopštile su službe te države, zadužene za zaštitu divljih životinja.
Preporučeno
STIŽU VELIKE PROMENE U ENERGETICI! Srbija ubrzava gradnju solarnih i vetroelektrana, dozvole će se izdavati mnogo brže
KINEZI ULAŽU 240 MILIONA EVRA U SRBIJU! Banat postaje prestonica vetra, stižu gigantski vetroparkovi
Srbija ima 824 MW vetra, svet ruši rekorde: 165 GW novih kapaciteta i istorijski rast OIE
BUDUĆNOST ENERGIJE: Svet ulazi u najveću transformaciju u istoriji – 150 biliona $, nova epoha struje i borba za resurse