Zašto je loše cvetanje voćki u jesen?
Iznadprosečno visoke temperature zbunile su i biljke. Pre par dana mediji su preneli priču domaćina Dražena Peruača, koji je u svojoj njivi zatekao jagode, asada se slična situacija ponavlja i u Hrvatskoj.
Mnoge voćke počele su ponovo da se listaju i cvetaju, a kod nekih su se stvorili i plodovi. Čitalac Večernjeg lista iz Međumirja javio da je njegova jabuka procvetala krajem ovog meseca, a iz cvetova su nastali novi, mladi plodovi.
Slično se dešava i sa šljivom, iako je to nešto što bi trebalo da se događa u proleće. U Slavoniji su počele da cvetaju trešnje, pa šljive, jabuke, kruške…
Iako se mnogi šale da će imati berbu usred zime, ovakva pojava nikako nije dobra ni za voćke, a ni za voćare.
Kako piše Agroklub, ovo bi trebalo da bude razdoblje opadanja listova i smirivanja procesa koji se odvija unutar stabla. S druge strane, cvetanje iscrpljuje voćku, nepripremljena ulazi u zimu, sklonija je smrzavanju i pojavi bolesti.
Preporučeno
STIŽU VELIKE PROMENE U ENERGETICI! Srbija ubrzava gradnju solarnih i vetroelektrana, dozvole će se izdavati mnogo brže
KINEZI ULAŽU 240 MILIONA EVRA U SRBIJU! Banat postaje prestonica vetra, stižu gigantski vetroparkovi
Srbija ima 824 MW vetra, svet ruši rekorde: 165 GW novih kapaciteta i istorijski rast OIE
BUDUĆNOST ENERGIJE: Svet ulazi u najveću transformaciju u istoriji – 150 biliona $, nova epoha struje i borba za resurse