Zemlje EU ubrzavaju ka postizanju održive energije deset godina pre roka
Zemlje Evropske unije ostvaruju značajan napredak ka postizanju ciljeva održive energije daleko pre roka, tvrde istraživači.
Prema studiji poljskih ekonomista koja analizira napredak od 2010. do 2021. godine, nekoliko zemalja EU već ispunjava Sedmi cilj održivog razvoja UN-a, koji ima za cilj osigurati pristupačnu, pouzdanu i održivu energiju za sve do 2030. godine.
Švedska predvodi grupu, slijede je Danska, Estonija i Austrija, dok Bugarska zaostaje najviše.
Zemlje poput Švedske, Finske i Latvije premašile su 40% potrošnje obnovljive energije, a svoj uspjeh pripisuju hidroenergiji i biogorivima.
Španija, Portugal i Malta takođe su premašili ciljeve za prosečnu potrošnju energije po osobi u domaćinstvu.
Neočekivano, Belgija je rangirana ispod Poljske u napretku ka ciljevima održivosti, signalizirajući iznenađujuće promjene u performansama.
Iako je Danska blizu postizanja SDG 7, pokazala je najmanji napredak od 2010. godine, što ističe složene dinamike u prelasku na obnovljive izvore energije.
Pandemija COVID-19, iako je uticala na merenja od 2020. do 2021. godine, otkrila je privremene promene.
Iako je potrošnja obnovljive energije povećana, ukupna potrošnja energije je opala tokom pandemije, trend koji će se najverovatnije promeniti nakon pandemije.
Šesnaest zemalja doživjelo je pad performansi zbog poremećaja izazvanih COVID-19.
Da bi postigli SDG 7 do 2030. godine, kontinuirano praćenje i procena svih pokazatelja su ključni.
Iako je Evropska komisija postavila ciljne vrednosti za neke metrike, istraživači su morali da se oslone na najbolje zemlje EU kao zamenu za druge.
Iako postoji napredak, značajne razlike i dalje postoje širom EU, što naglašava potrebu za kontinuiranim naporima.
Studija ističe važnost adresiranja ograničenja i pažljivo praćenje napretka kako bi se osigurala održiva energetska budućnost za sve Evropljane.