Zeleni vodonik i trgovina: Ključni faktor za energetsku tranziciju i globalnu dekarbonizaciju
Transformacija energetskog pejzaža kroz zeleni vodonik: Globalna perspektiva i trgovinske prilike
Svetski izveštaj objedinjen od strane Međunarodne agencije za obnovljivu energiju (IRENA) i Svetske trgovinske organizacije (WTO) pruža dubinski uvid u globalnu trgovinu vodonikom i povezane politike s ciljem povećanja proizvodnje. Zeleni vodonik, proizveden isključivo iz obnovljivih izvora energije, postaje ključni faktor u zameni fosilnih goriva i dekarbonizaciji sektora koji ne mogu lako preći na električnu energiju, poput industrijskih procesa, pomorskog i vazdušnog saobraćaja.
IRENA predviđa ubrzan rast proizvodnje zelenog vodonika kako bi do 2050. godine vodonik i njegovi derivati zadovoljili 14% globalne potrošnje energije, pod uslovom da se rast globalnih temperatura usled emisija ograniči na 1.5°C.
Većina trenutne globalne proizvodnje vodonika, od oko 95 megatona godišnje, dolazi iz fosilnih goriva, što značajno doprinosi klimatskim promenama umesto da podržava dekarbonizaciju. Hitnost transformacije vodonikovog sektora naglašava potrebu da postojeće upotrebe pređu na čistu snabdevanje vodonikom, uz proširenje ukupne proizvodnje vodonika za više od pet puta do 2050. godine. Ovo proširenje zahtevaće veliko povećanje kapaciteta za proizvodnju obnovljive energije i elektrolizera.
Roland Roesch, direktor IRENA-inog Centra za inovacije i tehnologiju, ističe: “U svetu bez emisija, trenutni model proizvodnje i potrošnje vodonika mora se dramatično izmeniti.” On dodaje da će globalna trgovina zelenim vodonikom i njegovim derivatima biti ključna za povezivanje lokacija sa niskim troškovima proizvodnje i visokom potražnjom.
Napredak u proizvodnji zelenog vodonika zahtevaće razvoj novih lanaca snabdevanja, što će uticati na međunarodnu trgovinu obnovljivim vodonikom, proizvodima od njega, ali i neophodnom opremom i uslugama duž lanca vrednosti.
Direktor Odeljenja za trgovinu i životnu sredinu u WTO-u, Aik Hoe Lim, naglašava važnost otvorene, predvidljive i koherentne trgovine za razvoj lanaca vrednosti zelenog vodonika. Takođe ističe da WTO-ove smernice mogu biti korisne za razvoj međunarodnih standarda i kompatibilnih procedura verifikacije.
Publikacija takođe obrađuje izazove i mogućnosti koje zelena ekonomija pruža zahvaljujući zelenom vodoniku i njegovim derivatima, poput zelenog metanola i amonijaka. Naglašava se važnost međunarodne saradnje i potreba za usklađivanjem regulatornih okvira radi podrške tehnološkom razvoju, veće transparentnosti i rasta tržišta.